:: Forums ›
detaljno
Blitva (Beta vulgaris var. cicla)
-> Ratarske i povrtarske kulture

#1: Blitva (Beta vulgaris var. cicla) Autor: sojaLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Sre Mar 27, 2013 11:53 am
    ----
OPIS BILJKE
Nastala je u Mediteranskom regionu od divlje repe, blizak je srodnik cvekle i gajila se u starom Rimu i staroj Grčkoj. U ishrani se koriste liske i lisne drške. Sadrži vitamin C, karoten i velike količine mineralnih soli (K, P, Fe, Na, Ca, Мg). Dvogodišnja je biljna vrsta, postoje varijeteti sa zelenom ili crvenkastom bojom liske, kao i sa belom ili crvenkastom nervaturom na liski. Koren je dubok i razgranat, u gornjem delu zadebljao. Strablo je skraćeno i nosi lisnu rozetu. Listovi su sa dugim lisnim drškama i ovalnim, sjajnim, mesnatim liskama glatke ili naborane površine. Boja listova je zelena ili žuto zelena, a nervatura i lisne drške mogu biti bele, zelene ili crvene boje. Cvetna stabla se razvijaju u drugoj godini, visoka su do 120 cm i razgranata. Cvetovi su sitni, javljaju se u skupinama 2-6 u pazuhu pricvetnih listova. Cvetovi se oprašuju vetrom. Plod je višesemeno klupko.

GAJENJE
Blitva niče već na 5 stepeni, mada je optimalna temperatura za nicanje 15-25 stepeni. Optimalna temperatura za rast je 16-20 stepeni. Najviše joj odgovaraju duboka, strukturna, srednje teška i plodna zemljišta, pH vrednosti 6-8. Dobro reaguje na organska i mineralna đubriva. Đubri se sa 20-30 tona/ha zgorelog stajnjaka ili NPK đubrivima formulacije 8:16:24 u količini od 400 kg/ha. Prihrana azotnim đubrivima u toku vegetacije vrši se u 2-3 navrata sa količinom od 150 kg/ha. Tokom vegetacije vrši se međuredna obrada, navodnjavanje i zaštita useva. Nakon berbe listova za obnavljanje lisne rozete obavezno se vrši navodnjavanje useva i prihrana azotnim đubrivima. Nitrofilna je vrsta, ali nakuplja manje nitrata od spanaća. Berba listova blitve vrši se za oko 50-60 dana nakon nicanja. Beru se spoljašnji listovi lisne rozete, a može se vršiti i košenje useva. Prinos je 30-60 t/ha.

RAZMNOŽAVANJE
Setvom semena. Seje se obično od kraja marta do kraja maja, za letnju potrošnju, ili u avgustu i semptembru za rano prolećnu potrošnju, direktnom setvom na međuredno rastojanje 25-50 cm i razmak u redu 5-30 cm. Dubina setve je 2-4 cm. Za ranu proizvodnju može se gajiti i iz rasada, sadnjom u aprilu mesecu biljaka sa 3-5 pari pravih listova.

SAVETI
Pri suviše ranoj setvi mlade biljke mogu proći stadijum jarovizacije na niskim temperaturama što izaziva prevremeno cvetanje. U narodnoj medicini Blitva se koristi za podizanje imuniteta, čišćenje organizma, jačanje koncentracije, otklanjanje nervoze, štiti sluzokožu, utiče na stvaranje crvenih krvnih zrnaca, jača kosti, dobar je diuretik. Listovi se koriste za oblaganje rana i čireva.

BOLESTI I ŠTETOČINE
Na blitvi može da se javi plamenjača, rđa, pepelnica, pegavost lista. Glavne mere borbe su plodored, upotreba tretiranog semena i prostorna udaljenost od cvekle i repe.

#2: Re: Blitva (Beta vulgaris var. cicla) Autor: zorangmLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Sre Mar 27, 2013 1:04 pm
    ----
Prosto ne verujem da je blitva tek sad postala tema! Inače, moja nova omiljena biljka, prošle godine je prvi put gajio, do tada se mučio sa razmaženim jednokratnim spanaćem.
Od jednog reda od 15-ak metara, tri porodice sam zatrpavao listovima, delio prijateljima, seckao pilićima, sušio i prodavao kao duvan (šala), ... mesecima je neprekidno rasla, (bere se samo spoljašnje lišće, unutrašnje nastavlja da raste). I tako sve dok nije počela da nam raste iz ušiju, tj. do prvih mrazeva.
Još i ovo: "Blitva je hranljivija od spanaća i zelja. Sadrži prosečno 90,5% vode, 4% ugljenih hidrata, 1,4 % belančevina, 0,25% masti i dosta celuloze. Energetska vrednost je 25 Kcal, ili 109 KJ. Bogata je A vitaminom, koga sadrži oko 21.000 IJ na 100 grama. Sadrži i oko 40 mg% C vitamina, ali se ovaj teško koristi, jer se blitva jede barena. Tu su još i vitamini B1 i B2 (0,11 i 0,62 mg%). Od minerala sadrži najviše kalijuma, 391 mg, ali i dosta kalcijuma, cak 170 mg%. Bogata je i drugim mineralima. Sto grama lišća sadrži 7,95 mg gvožđa, 40 mg fosfora, 35 mg sumpora, 190 mg magnezijuma (najviše od sveg lisnatog povrća), 147 mg natrijuma, 0,14 mg bakra i 0,0098 mg joda. Kao i drugo lisnato povrće, sadrži dosta oksalne kiseline, te je treba pripremati sa mlečnim proizvodima bogatim kalcijumom, kako bi se dobila neutralna so kalcijum oksalat i popravila nutritivna vrednost lišća blitve."

#3: Re: Blitva (Beta vulgaris var. cicla) Autor: daca77Lokacija: Nis PošaljiPoslato: Pon Mar 20, 2017 12:34 pm
    ----
Zasejala sam blitvu u dvoristu...ne odustajem, iako godinama unazad ne mogu da je sacuvamod bolesti. Menjala sam joj i mesto, ali pegavost lista je u potpunosti osusi. Imate li recept kako da je sacuvam od ove bolesti?

#4: Re: Blitva (Beta vulgaris var. cicla) Autor: Duki001Lokacija: Vranje PošaljiPoslato: Ned Apr 23, 2017 3:39 pm
    ----
daca77 citat:
Zasejala sam blitvu u dvoristu...ne odustajem, iako godinama unazad ne mogu da je sacuvamod bolesti. Menjala sam joj i mesto, ali pegavost lista je u potpunosti osusi. Imate li recept kako da je sacuvam od ove bolesti?
iskreno , gajim blitvu godinama , i samo je jedne godine imala pegave listove ; istrazivao sam malo , pa nisam pronasao resenje ; resio sam da promenim mesto sejanja i pre sejanja posuo prahom cumura ; vise nije bilo pegavosti ...
Ne znam da li je zbog promene mesta , ili zbog cumura , ali , uspelo je .....

#5: Re: Blitva (Beta vulgaris var. cicla) Autor: daca77Lokacija: Nis PošaljiPoslato: Pon Apr 24, 2017 7:58 am
    ----
Duki, hvala na javljanju...setala je i ja po dvoristu, ali ne vredi...bolest je zahvati u samo startu, kad vec ima sitnih listica za upotrebu.
Razmisljam da odem do poljop.apoteke i da zatrazim neki preparat, kako bih je odmah nakon nicanja isprskala.



-> Ratarske i povrtarske kulture

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1