:: Forums ›
detaljno
Zaštita voća
Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sledeća  :| |:
-> Voće

#46: Re: ZIMSKO PRSKANJE VOCKI Autor: joziciLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Sre Mar 31, 2010 11:11 am
    ----
Zakasnio sam sa zimskim prskanjem, kupio sam crveno ulje ali su se pupovi vec otvorili. Da li da ipak isprskam ili da ga ostavim za sledecu sezonu? Da li se steti biljci ako se oprska crvenim uljem kada se pupovi otvore ili je samo efekat prskanja slabiji?

#47: Re: ZIMSKO PRSKANJE VOCKI Autor: bane.fitoLokacija: Institut za vocarstvo - Cacak PošaljiPoslato: Čet Apr 01, 2010 8:26 pm
    ----
jozici citat:
Zakasnio sam sa zimskim prskanjem, kupio sam crveno ulje ali su se pupovi vec otvorili. Da li da ipak isprskam ili da ga ostavim za sledecu sezonu? Da li se steti biljci ako se oprska crvenim uljem kada se pupovi otvore ili je samo efekat prskanja slabiji?

Crveno ulje bolje da nisi kupovao, efekat je izuzetno mali. Cilj zimskog tretiranja su mikozna patogena oboljenja voća. U Crvenom ulju imaš samo 100gr/kg bakra a njegova koncentracija je 0,5%. Najbolja kombinacija je Bakar iz oksida (NORDOX, BAKAR OKSIHLORID, CUPROXAT....) u kombinaciju sa insekticidima. Mada insekticidi u ovoj fenofazi nisu neophodni. Bakrom (zimsko-prolećno tretiranje) nije kasno sve do roze pupoljka pa čak i kasnije. Bakar je izuzetan fungicid, mada se ne zna kako tačno deluje, i može se ponoviti i dva puta.
Način delovanja: nesistemik, srečava klijanje spora, preventivni fungicid i baktericid. Gljive ne razvijaju rezistentnost. Inhibira disanje.

#48: Re: ZIMSKO PRSKANJE VOCKI Autor: Mladi_BiljarLokacija: Kovin PošaljiPoslato: Sre Okt 06, 2010 10:11 pm
    ----
Ako bi neko mogao da mi pomogne, bio bih mu zahvalan... Smile

U mom vocnjaku ima dosta vocki, i mladih i starih, i ima dosta razlicitih vrsti (jabuka, kruska, sljiva, visnja, tresnja, kajsija, breskva, musmula). Kako i cime da ih prskam?! Kojim preparatima, koja razmera, tehnologija prskanja - sve o tome, posto se ja oko toga nazalost ne razumem uopste. Sad Ima i dosta mladih vocaka, ali ima i starih po deset godina ( tresnja i kajsija - i to su bas velika stabla u visini 3-5 metara - po mojoj slobodnoj proceni Smile ). Da li da prskam kada skroz otpadne lisce, ili kako?!

Jedna mlada tresnja se nakon roda osusila, i izvadili smo je... Druga je samo uvila listove - kao da su oprljeni... Sta se tu desilo?! Da li joj ima pomoci?!

I jos jedno pitanje vezano za krecenje stabla... Da li moze sada da se krece stabla, i opet sta jos treba pored kreca, koja razmera i ostala upustva ako bi mogli da mi date...?!

#49: Re: ZIMSKO PRSKANJE VOCKI Autor: Timocanin PošaljiPoslato: Čet Okt 07, 2010 4:29 pm
    ----
Kolega, stiže pomoć, Smile .

Pošto je u voćnjaku zastupljeno sve voće, zaštita se obavlja u zavisnosti od vrste voća. Ukoliko je mali broj voćaka, često se zaštita sprovodi istim preparatima, ali po pravilu u zavisnosti od fenofaze primenjuju se odgovarajući preparari za pojedine sorte. Da ne komplikujemo, već da navedemo šta je bitno u predstojećem periodu.

Ono što sledi oktobra meseca, to je tzv. "plavo prskanje". Valjalo bi prekontrolisati voćke na kojima je opalo lišće. Ukoliko ima suvih grana, pravilno ih odstraniti i premazati veće površine rezova fitobalsamom. Gde ima, npr. šljiva, poskidati sve mumificirane plodove. Mumificirani plodovi često se zalepe za deo grane kasnije stvarajući rak ranu. Opalo lišće, pokupiti grabuljom i spaliti (na opalom lišću se nalaze raznorazne štetočine koje prezimljavaju, i treba ih uništiti). Plavo prskanje obaviti sa nekim od preparata na bazi bakra, i to "kupanjem" stabla odozgo na dole. Za ovu svrhu, mogu se koristiti: Cuproxat, Bakarni oksihlorid 50, Cuprozin 35 WP, Kupragrin, Cuprablau Z itd. Sačekaj da otpadne lišće radi uštede preparata, a cilj je prekriti koru preparatom.

Ukoliko voćnjak nije ograđen, a nadomak je divljih životinja, obavezno mlada stabla zaštiti od zečeva i srndaća uvijanjem debla novinom ili nečim drugim.

Pomenute trešnje seci do zdravog dela i u najboljem slučaju izbiće mladar koji će brzo napredovati zbog jakog korenovog sistema. S obzirom, da kako kažeš, godinama nije vršena zaštita, verovatno da su u pitanju rak rane (delovi na kojima curi smola) upotpunjene monilijom. Prva boljka se rešava "plavim i zimskim" prskanjem preparatima na bazi bakra, a druga tretiranjem u fazi cvetanja i precvetavanja sa preparatima protiv monilije. Što se tiče uvijenosti lišća trešnje, uzročnik je obolenje Taphrina cerasi. Manje je štetna boljka od prethodne dve, ali se pravovremenom i redovnom zaštitom sprečava njena pojava.

Što se krečenja stabala tiče, sprovodi se u proloće radi usporenja rasta i sprečavanja izmrzavanja cvetova. Krečenje nikada nisam radio, i po meni to je samo estitike radi.

Pošto je tema zimsko prskanje, u periodu februar-mart zavisno od dužine zime, trebalo bi da orežeš voćnjak, i tek tada obaviš zimsko prskanje. Iz godine u godinu, izbor prepara za ovu namenu se sužava. Jedan od predloga je kombinacija tri preparata i to, mineralno ulje + bakarni preparat + insekticid, odnosno Galmin + Cuproxat + Cipkord. Ovo je po meni odlična zaštita, puno bolja od Crvenog ulja koje je sličnog sastava, ali sa znatno manje bakra.

Pozdrav, Bye Bye .

#50: Re: ZIMSKO PRSKANJE VOCKI Autor: Mladi_BiljarLokacija: Kovin PošaljiPoslato: Čet Okt 07, 2010 10:10 pm
    ----
Dakle, da uradimo retrospektivu.


Pravilno odstraniti suve grane.

Skidanje mumificiranih plodova.

Sakupljanje i iznosenje (ili spaljivanje) lisca.

"Plavo" prskanje kupanjem odozgo na dole.

Zastita mladih stabala.

To je za oktobar/novembar.


U februaru/martu treba uraditi:

Orezivanje.

Zimsko prskanje.


I u prolece krecenje stabala...


Mnogo ti se zahvaljujem na iscrpnom i konkretnom odgovoru.


Imao bih jos jedno pitanje. Sto se tice tih tresnji... Ove koje su se osusile smo izvadili. A cime da tretiram ovu kojoj su se uvili listovi, za koju si rek'o da ima obolenje Taphrina cerasi?! I da li bi joj smetalo ako bih je sad (u oktobru) isprskao?!

#51: Re: ZIMSKO PRSKANJE VOCKI Autor: Timocanin PošaljiPoslato: Pet Okt 08, 2010 7:50 am
    ----
Tako je!

Pošto su višnje i trešnje bez lišća, a slede ih breskve, kruške i ostalo koštičavo voće, plavo prskanje možeš obaviti krajem ovog meseca, dok lišće s jabuka opada krajem novembra, početkom decembra, pa njih možeš kasnije.

U proleće, pošto završiš rezidbu, pogodno je i da uneseš zgoreli stajnjak ili veštačko đubrivo riljanjem kako bi "nahranio" voćke.

Trešnja kojoj su se uvili listovi, obično su to vršnje grane, tzv. letorasti, koje u svakom slučaju pri orezivanju kratiš. Za koštičavo voće, veoma su važnja ta dva prskanja u periodu mirovanja bakarnim preparatima. Sa redovnom zaštitom, list će biti zdrav i nemaš brige.

#52: Re: ZIMSKO PRSKANJE VOCKI Autor: cvetkomakLokacija: Skopje PošaljiPoslato: Pet Okt 08, 2010 9:06 am
    ----
timocanin, svaka cast na tekstu, odlicno!

#53: Re: ZIMSKO PRSKANJE VOCKI Autor: daliborDGLokacija: Podgorica- Danilovgrad PošaljiPoslato: Pet Okt 08, 2010 11:52 am
    ----
Timocanin,
Vidim da si potkovan. Sto mislis o krecenju sa dodatkom plavog kamena? Ovo pitam, jer ako pogledas one fotografije na koje sam ti ukazao, vidjeces da zbog dugogodisnjeg zapustanja na vockama ima dosta lisajeva. A citao sam da krec rjesava dosta toga na tu temu. Takodje, prosle godine sam prskao crvenim ulje, a zatim nekim tecnostima u malim bocicama koje su mi u apoteci preporucili protiv biljnih vasi. mijesao sam to sa CINEB-om. To su mi rekli da je protiv gnjiloce voca. To je prosle godine pojelo i ono malo sto je bilo rodilo. Prskano je sve zajedno od marta do juna pet puta mislim. I ove godine je rod bio, znas, pricao sam ti.
Ali vidim da crveno ulje ne savjetujete, vec bakarne preparate. A znam da je plavi kamen kod nas popularan. Cak ga neke komsije ISKLJUCIVO koriste, i vidim da im vocke nemaju problema.

#54: Re: ZIMSKO PRSKANJE VOCKI Autor: Timocanin PošaljiPoslato: Pet Okt 08, 2010 2:25 pm
    ----
Cvetkomak, drago mi je da mogu da pomognem.

Dalibore, pravo da ti kažem još nisam pregledao sve teme, ali svakako ću pogledati. Što se tiče krečenja, ja to nikada nisam sprovodio, niti imam u planu. Ne znam ni jedan recept za suzbijanje lišajeva, jer prosto nisam imao potrebu za njima, ali probaj recept koji si pročitao.

Kada orezujem neki voćnjak koji godina nije obrađivan, na njemu ima puno lišajeva, suvih i trulih grana itd., i obično su te voćke u poodmakloj fazi bolesti. Nekad je najbolje između redova posaditi nove sadnice, a kroz dve tri godine povaditi stare i obolele sadnice.

Ova godina, iako je bila nepovoljna sa stanovišta zaštite, odnosno pogodna za infekcije (česte kiše), tretirao sam voćnjak pet puta (poslednje tretiranje početkom jula radi suzbijanja lisnih vaši). Vidiš, ovo nije puno pesticida, i trudim se da svi preparati spadaju u treću grupu, odnosno najslabiji preparati. Kvalitet plodova je odličan!

Sa Crvenim uljem (insekto-akaro-fungicid), prvi put sam prskao voćnjak kada se i pojavio na domaćem tržištu, međutim nisam bio zadovoljan. Zbog "malo" bakra u preparatu, desilo se to da su jabuke krenule sa inficiranim listićima, kovrdžavi, koji vrlo brzo otpadaju. Predlažem ti da za zimsko prskanje upotrebiš gore pomenutu kombinaciju tri preparata koja se odlično pokazala, a neznatno je skuplja. Što se tiče Cineba, to je jedan od slobodno mogu reći, najslabijih fungicida u voćarstvu, i treba ga izbegavati. U mom kraju, ljudi ga često koriste u povrtarstvu, konkretno za paradajz.

#55: Re: ZIMSKO PRSKANJE VOCKI Autor: daliborDGLokacija: Podgorica- Danilovgrad PošaljiPoslato: Pet Okt 08, 2010 10:46 pm
    ----
Hvala Wink

#56: Re: ZIMSKO PRSKANJE VOCKI Autor: kreketaloLokacija: Sombor PošaljiPoslato: Sub Okt 09, 2010 9:02 pm
    ----
Pozdrav imam veliki problem sa plamenjacom koju do sada nisam hteo prskati (jabuke)
Da li postoji preparat da se prska sad preko zime kad otpadne lisce hvala?

#57: Re: ZIMSKO PRSKANJE VOCKI Autor: Timocanin PošaljiPoslato: Ned Okt 10, 2010 9:50 pm
    ----
Pročitajte poslednjih nekoliko postova i naći ćete šta vam je činiti (uklanjanje bolesnih i suvih grana, jesenje (plavo) prskanje, zimsko prskanje itd.).

#58: Re: ZIMSKO PRSKANJE VOCKI Autor: kreketaloLokacija: Sombor PošaljiPoslato: Pon Okt 11, 2010 10:55 am
    ----
Timocanin citat:
Pročitajte poslednjih nekoliko postova i naći ćete šta vam je činiti (uklanjanje bolesnih i suvih grana, jesenje (plavo) prskanje, zimsko prskanje itd.).
Nasao hvala puno.
Bye Bye

#59: Re: ZIMSKO PRSKANJE VOCKI Autor: KubanacLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Čet Feb 03, 2011 5:43 pm
    ----
Pre mesec dana sam isprskao voće samo bakrom - razmer 75g na 10l vode. Čime i kada da ponovo isprskam isto voće (možda negde krajem marta) i da li je potrebno da ga okrečim u proleće?

#60: Re: ZIMSKO PRSKANJE VOCKI Autor: zarkodjLokacija: Bač PošaljiPoslato: Sub Feb 05, 2011 10:20 am
    ----
Pogledaj post na drugoj strani od 31.12.2007, mada nije loše da pročitaš temu sve od početka.



-> Voće

Sva vremena su GMT + 1 sat

Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sledeća  :| |:
Strana 4 od 11