:: Forums ›
detaljno
Cetinari na Kopaoniku umiru!
-> Četinari

#1: Cetinari na Kopaoniku umiru! Autor: Turin_TurambarLokacija: Novi Beograd PošaljiPoslato: Sre Dec 06, 2006 2:06 am
    ----
Mozda neki od vas ovo vec znaju, ali za mene je to bila jedna zastrasujuca novost. Ranije zbog snega nisam imao prilike da izbliza pogledam jele i borove, ali sada jesam....

U pitanju je jedan lisaj koji se nalazi na svim odraslim cetinarima gornjeg dela Kopaonika. Razara drvece kao karcinom i bolest se otela kontroli.

Ko je kriv? Nas poznati nemar. Kaze se da je taj lisaj primecen jos pre nekoliko decenija, ali apsolutno niko nije nista preduzeo (bar ne da bude efektno). U medjuvremenu se on vetrom rasprostranio i sada ga je nemoguce odstraniti. Ima ga apsolutno na svakom odraslom drvetu!

Da li ima resenja? Kazu da nema, jedino bi seca i spaljivanje resilo stvar... ali to bi znacilo i da 99% sume Kopaonika unistite. Ja verujem da tamo_negde na "trulom zapadu" ima leka za ovu boljku. Nemoguce da je ima samo nasa suma? Sad

Voleo bih da poznavaoci drveca i cetinara malo pricaju u ovoj temi, da vidimo sta i kako.
Ja se stvarno nista ne razumem, samo sam bio uzasnut da je svako divno, odraslo stablo opasno zarazeno. Sad

U ostalom, pogledajte slike...

Recite svojim bliznjima o ovome i upoznajte ljude koji vole da skijaju na Kopaoniku... verujem da pola njih nije ni obratilo paznju na ovu bolescinu, niti se ona moze videti kada padne sneg. O ovome se uopste ne prica, a posle ce biti kasno.

#2: Re: Cetinari na Kopaoniku umiru! Autor: makijavetaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Sre Dec 06, 2006 2:21 am
    ----
Ture, jes' ti siguran da je ovo lisaj? Moze biti da je neka gljivozderka, pa se sasusio jadnicak. Malo mi to cudno da lisaj moze tako da ga skemba. Rolling Eyes

#3: Re: Cetinari na Kopaoniku umiru! Autor: BibbyLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Pet Dec 08, 2006 11:22 am
    ----
Nisam stručnjak, ali ovo izgleda strašno. Da li znaš naziv tog lišaja ili šta je već? Možda bih mogla da se raspitam kod biologa na mom faksu, ili da se nađe neko preko interneta? Ipak se radi o ozbiljnoj stvari.

#4: Re: Cetinari na Kopaoniku umiru! Autor: DivaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pet Dec 08, 2006 11:47 am
    ----
Slicno je i na Zabljaku, doduse poslednji put kad sam bila nije bas svako stablo bilo zahvaceno ali svake godine sve vise!
Ni tamo naravno niko nista ne preduzima, a koliko sam cula u Nemackoj imaju neki sistem samo osoba koja mi je to rekla nije znala detalje, samo zna da se nesta preduzima, oni naravno nece dopustiti da to uzme maha kao kod nas!

Zaista deluje sttrasno cak i kada zahvati samo jedno stablo a tek kad je cela suma...

Treba pitati one iz Srbijasume, oni bi MORALI znati, mada... svi znamo kakva je to firma bila za Slobinog vakata... Twisted Evil

#5: Re: Cetinari na Kopaoniku umiru! Autor: boki_blLokacija: Ettlingen PošaljiPoslato: Pet Dec 08, 2006 7:43 pm
    ----
Javio sam svom prijatelju Draganu koji studira poljoprivredu ovdje u
B.Luci , dosta je upoznat sa svim , cim sazna nesto o ovome dao sam
mu link teme pa ce da nam javi , a i on se krece u krugovima ljudi koji
poznaju ove stvari , pretpostavljam da ce nam dati neki odgovor cim procita moj mail !

Cudno izgleda ta bolest , jel imas neku sliku TURIN-e koja je bas izbliza sikana !

#6: Re: Cetinari na Kopaoniku umiru! Autor: LjubinkaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pet Dec 08, 2006 10:07 pm
    ----
Da se nadovezem mada neznam mnogo, ali pre dvadeset pet god. prelazili smo - porodicno-preko Zlatibora, i zaustavili se da prosetamo, tada smo primetile citavu jednu padinu sa cudnim cetinarima, sustigli su nas dvoje staraca-mestana i ja sam upitala sta se dogadja sa jelkama(tada su meni sve bile Jelke). Stari je zastao i rekao obolelo i nema leka- da bi baka dodala stigla ih starost kao i nas. Kasnije smo to primetili na Kopaoniku, Tari i zbog tog lisaja izumire Panciceva Omorika. Kasnije na Jahoru, Javoru. Moj skolski drug je agronom i kada smo mu rekli-rekao je "promenila se klima".
Evo mnogi kazete procvetalo mi je ...a decembar je. Moramo se navici da se i u prirodi dogadjaju promene, kao i kod nas samih.

#7: Re: Cetinari na Kopaoniku umiru! Autor: AleksaLokacija: Bar-Beograd PošaljiPoslato: Pet Dec 08, 2006 11:03 pm
    ----
Uzas, ovo nigdje nisam gledao!

Vjerovatno je neko cuo za odron u kanjonu rijeke Tare koji joj je zaustavio tok! E pa u kanjon se obrusilo 500 000 kubika zemlje i drveca!!! Ovo govorim zato sto je na tom mjestu (Crna Poda) rasla stabla jednih od najstarijih borova u Evropi! Ta suma je bila velicanstvena!

#8: Re: Cetinari na Kopaoniku umiru! Autor: LjubinkaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pet Dec 08, 2006 11:10 pm
    ----
Da Da Aleksa bilo je na TV, zalosno sve sam pratila, da ne verujes. Crying or Very sad

#9: Re: Cetinari na Kopaoniku umiru! Autor: boki_blLokacija: Ettlingen PošaljiPoslato: Sub Dec 09, 2006 12:12 am
    ----
Bilo je na TV-u , cuo sam i ja za taj odron , pa je valjda vojska Crne Gore
se izorganizovala i intervenisala da se ta vjestacka brana probije kako bi
rijeka nastavila svoj tok .... nivo vode se bio podigao preko 50 metara !

#10: Re: Cetinari na Kopaoniku umiru! Autor: makijavetaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Sub Dec 09, 2006 12:23 am
    ----
Tema je jako interesantna, i nazalost, prisutna vec dve-tri decenije, i to ne samo kada se imaju u vidu ovde pomenuti cetinari, pored kojih je u velikoj meri ugrozena i smrca, vec u velikoj meri proces susenja zahvata i liscarske vrste, od kojih je jedna od najugrozenijih vrsta kitnjak. U Srbiji, masovno susenje suma narucito je zapazeno u njenom severoistocnim oblastima. A Nemacka se smatra zemljom kod koje je ovaj proces dostigao jako velike razmere.
Uzroci susenja suma su razliciti, tacnije, ne moze se nijedan od njih izdvojiti kao dominantan, jer treba krenuti od cinjenice da, kao i kod ljudi, ukoliko organizam dospe u stanje kada sam vise ne moze da se brani, postaje podlozan najrazlicitijim bolestima. To znaci da treba traziti razlog zbog koga je drvece toliko fizioloski oslabilo i postalo podlozno napadu gljiva, insekata, bakterija, virusa...Za neke vrste hrastova postoji tacan sled po kome se smenjuju neke od ovih grupa. Na primer, golobrst gubara, koji napada u gradacijama od dve do tri godine uzastopno, toliko fizioloski oslabi stabla (jer sama stabla nemaju dovoljnu kolicinu lisca za normalno obavljanje procesa fotosinteze), da se posle gubara redovno pojavljuje pepelnica, najcesce gljivicno oboljenje, narucito karakteristicno za hrast luznjak. I uvek je to lancana reakcija koja se ne zadrzava ni samo u granicama biljnog sveta vec se obavezno siri dalje, jer sve je povezano.
Isto tako, klimatske promene uticu na sva ziva bica.Odredjenim vrstama odgovaraju i odredjeni rezimi vlaznosti i temperature, koji, iako su u nasem smislu poremeceni, za njih predstavljaju optimalne uslove za zivot, cija je posledica prenamnozenje jedinki, koje u uzastopnim napadima i same isrcpljuju svog domacina. Jos ako postojeci klimatski uslovi ne odgovaraju datoj biljnoj vrsti, onda je takva situacija sasvim ocekivana.
Kao sto rekoh, tema je jako interesantna, ali i veoma slozena, pa se nikakvi definitivni zakljuci ni ne mogu doneti.

Imam dosta literature odakle bih mogla i nesto vise da napisem o svemu tome, ali mi nije pri ruci. Cim se dokopam knjiga, i ako vas bude i dalje interesovalo, kucacu.:D

#11: Re: Cetinari na Kopaoniku umiru! Autor: BibbyLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Pon Dec 11, 2006 11:30 am
    ----
Slažem se da su promene u prirodi neminovne i da ih treba prihvatiti kao proces. Ali bojim se da se ovde isto toliko radi i o nebrizi. Ako su date vrste neotporne na novonastale uslove, flora se obnavlja drugim vrstama, otpornijim, prilagodljivijim, i td. Ne ostavi se sve do poslednjeg momenta kada je jedino rešenje seča drveća na ogromnim površinama.

#12: Re: Cetinari na Kopaoniku umiru! Autor: makijavetaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pon Dec 11, 2006 12:31 pm
    ----
Bibby citat:
Slažem se da su promene u prirodi neminovne i da ih treba prihvatiti kao proces. Ali bojim se da se ovde isto toliko radi i o nebrizi. Ako su date vrste neotporne na novonastale uslove, flora se obnavlja drugim vrstama, otpornijim, prilagodljivijim, i td. Ne ostavi se sve do poslednjeg momenta kada je jedino rešenje seča drveća na ogromnim površinama.

Nebriga u ovom slucaju prvenstveno znaci da se na Kopaoniku, u postojecim prirodnim uslovima, nisu ni smeli podizati turisticki objekti na tolikim povrsinama. Takodje, nebriga bi mogla da znaci i da se odgovarajuce vreme nije reagovalo odredjenim sanitarnim merama, kada su znaci oboljenja prvi put uoceni. Zamena postojecih vrsta otpornijim nije uopste tako jednostavan proces, jer zahteva izuzetno dug vremenski period da bi se situacija stabilizovala , a u planinskim uslovima ne bi mogli posaditi nikakve npr.kultivare topola (interesantni zbog brzog rasta), kojim se u ravnicarskim predelima, izgleda, resavaju svi problemi. Treba imati u vidu da ni u ovom slucaju nije proslo sve glatko, jer se stalno pojavljuju neke nove bolesti, pa se postojeci kultivari stalno zamenjuju novim, koji isto tako ubrzo obole od neceg. Priroda trazi svoje, a covek zna da bude prilicno kratkovid, gluv, a nepotrebno glasan.

Na disku imam izvestaj o stanju suma u Srbiji za 2004/2005 godinu, od 8mb, pa ako je neko zainteresovan, ili ako postoji mogucnos da se na ovom mestu postavi tako da se odavde moze skinuti...



-> Četinari

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1