:: Forums ›
detaljno
Fotinija (Photinia fraseri)
Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Sledeća  :| |:
-> Žbunje

#76: Re: Fotinija (Photinia fraseri) Autor: VojvodaLokacija: Predejane-Motel-Predejane PošaljiPoslato: Sub Okt 16, 2010 10:59 pm
    ----
Zdravo svima .Vazi za sve . Sada ,bas u ovo vreme se na najbolji moguci nacin oziljuje fotinija. Uzmite reznicu fotinije tako da je ne odsecete sa grane nego ,,ocepite,, da izgleda da reznica ima ,,petu,,. To se radi sa svim zbunastim biljkama na taj nacin u jesen a u prolece isto ali bez pete. Tako uzetu reznicu morate obraditi kako bi se sto uspesnije ozilila. Nemojte da skidate listove vec ih makazama skratite na pola. Reznicu ne zabadajte u zemlju nego u ,,pesak,, i samo pesak. U pesak se stavlja zato sto je pesak rastresit i reznica prilikom formiranja kalusa i malih korencica moze nesmetano da se siri,mislim korenov sistem. Zemlja je previse nabijena pa ne valja i u zemlji se nalazi mnogo stetnika koji nepovoljno uticu na rast i razvoj neznog korena . Pesak je neutralan i nema stetnika kao:crvici, gliste , bube i larve drugih insekata koji prezimljavaju u zemlji. Sud sa reznicama mozete slobodno ostaviti napolju tokom zime jer fotinija fraseri i ostale vrste ne mrznu. Reznica neka bude barem 20 do 30 sm dugacka . Ovo sam zaboravio,,, donji deo reznice neka bude bez lisca a gornji sa skracenim liscem. Vrh reznice ne dirajte. Moze se desiti da svi listovi tokom zime opadnu. To se ne brinite jer vama je vazno da se reznica ozili a kasnije ce sve onako kako treba. I jos ovo. Boja listova se menja i zavisi od sastava zemljista . Ja imam velike biljke koje su iste ali na nekim list ranije pocrveni a na drugim kasnije . Znaci nije druga sorta nego sastav zemljista . Crveniji listovi nastaju ako se baca po malo vestacko djubrivo. To je to pa slobodno pitajte za sve biljke koje vas zanimaju. Zelim da i drugi znaju jer mislim da i oni vole biljke kao i ja . Pozdrav sa kisnog juga .

#77: Re: Fotinija (Photinia fraseri) Autor: rosenLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Pon Okt 18, 2010 3:16 am
    ----
Puno hvala za savet (objasnjenej , danas sam je posadila u basti i jedva cekam prolece da vidim kako krece da raste. Poooooz Smile

#78: Re: Fotinija (Photinia fraseri) Autor: daninocLokacija: Kikinda PošaljiPoslato: Ned Okt 24, 2010 10:05 pm
    ----
Ja sam jos letos pobo 10-tak reznica fotinije, poprilicno kratke 10-15 cm (ne volim nista da bacim, ostaci od orezivanja pa sta im bog da) u senku, pesak. Za sada se drze, izgledaju zive. Javljam sta se desilo.

A sto se tice listova. Moja fotinija ima oko 2 godine. Kad sam je posadio imala je vise braon mlade listove. Tek sad kad je hladnije vreme i sunce se utisalo, listovi su mi jarko crveni. Ne znam sta je u pitanju, al nisam je djubrio uopste, samo sam je orezivao da dobije malo na gustini pre nego sto je pustim da raste.

#79: Re: Fotinija (Photinia fraseri) Autor: BogumilaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Uto Dec 21, 2010 10:35 pm
    ----
Fotiniju sam prije 2 godine donijela iz inostranstva, misleći da je kod nas nema, jer je nijesam vidjela. Tada sam je kupila 5e i patila se sa saksijom u autobusu, bojeći se još da će mi biljka napraviti neki problem na carini.
No nije bilo detaljne kontrole. Rečeno mi je biljke, hranu i životnjke ne može preko grane.Rizikovala sam zbog njenih divno crvenih listova.
Kada sam je posadila na placu uz Dunav u novom staništu, izmučila se prve godine. Jedva malkice da je krenula da raste, ali listovi više nijesu bili cveni, nego obično zeleni, sa malom naznakom nekog rumenila.
Zbog radova, ove sezone, morala sam da je selim na drugo mjesto, po najvećoj vrućini, svi listovi su se spraušili do polo kao da ih je opržila uvelio jesen, pocrnili do pola, ali su se do septembra držali , kako me više nema na placu prije proljeća. Pojma nema da li će da preživi, lično mislim da bi bila fenomen, što je sve izdržala. Ali ja sam izgubila volju za nju, jer joj lišće nije crveno. Zašto se to dogodilo i da li mogu da joj pomognem da ponovu bude lijepa?

#80: Re: Fotinija (Photinia fraseri) Autor: Jovan1.Lokacija: Neoplanta PošaljiPoslato: Sre Dec 22, 2010 7:14 am
    ----
Koliko sam ja primetio, mladi listovi su crveniji kada je pH zemlje nizi, odnosno kiseliji. Stariji, formirani listovi su uvek zeleni, tamnije zeleni, narvno, na kiselijem zemljistu.
Bye Bye

#81: Re: Fotinija (Photinia fraseri) Autor: LidijaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Sre Dec 22, 2010 10:21 am
    ----
Bogumila, vidim da su ti na mnogim temama pitanja slična - biljke ili konstantno slabo napreduju, ili su napredovale, a sada propadaju. Iz svega bih rekla da je u pitanju ovo što ti Jovan i Lola kažu - verovatno zemlja nije odgovarajuća za biljke, i ne samo to - moguće je i da je iscrpljena, nedovoljno bogata hranljivim sastojcima i elementima za biljke. Moj je predlog da se raspitaš šta od kojih problematičnih biljaka voli po pitanju ph zemljišta, pa da acidofilima zakiseliš. A svima zajedno još koliko odmah - dodaš stajskog đubriva. Dobro je staviti ga pre mrazeva i snega, a sada imamo "rupu u zimi", pa je poslednja prilika za to. I da na proleće doooobro prekopaš i ako imaš mogućnosti malo "rastreseš" zemlju nekim tresetom, rekla bih da će se time popraviti situacija.

#82: Re: Fotinija (Photinia fraseri) Autor: LOLAplasteniciLokacija: Zrenjanin PošaljiPoslato: Sre Dec 22, 2010 10:23 am
    ----
Jovan1. citat:
Koliko sam ja primetio, mladi listovi su crveniji kada je pH zemlje nizi, odnosno kiseliji. Stariji, formirani listovi su uvek zeleni, tamnije zeleni, narvno, na kiselijem zemljistu.
Bye Bye

1. ograda: nisam strucnjak za Fotiniju , ovo pisem iz iskustva sa sarenolisnim (dekorativnim) biljkama.
2. Mislim da je ovo citirano tacno Very Happy

Dopuna: Pri odgovarajucem PH zemlje, biljka lakse i brze uzima, potrebne elmente i jedinjenja (-u obliku Ion-a) , kao hranu za fotosintezu [koja je srazmerna i svetlu i temperaturi], a kolicinu tih (pristupacnih) materija, opisuje EC.
Ako je EC visok, [ i ima dovoljno temperature i svetla], biljci je potrebno i vise hlorofila, pa ce listovi biti vise zeleni.
Takodje i srazmera makroelemenata doprinosi [ najvise zastupljenost fosfora-P, u okolini korena ] boji listova, kao i 'putevima' razvoja biljke, -da li ce vise razvijati koren ili habitus.
-Sve to vazi, ako biljka ima dovoljno svih makro i MIkroelemenata [najvazniji Fe ] za fotosintezu. Bye Bye

#83: Re: Fotinija (Photinia fraseri) Autor: BogumilaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Sre Dec 22, 2010 11:28 am
    ----
Hvala vam veliko, konačno sam čitajući shvatila, da naše zemljšte nije kiselo, što mi je potvrdio suprug, koji gaji vinograd. Zato je i moja visterija koja je ogromna iznad kapije i po čitavoj ogradi ima plijedu, bljutavu boju. Ove godine ću pokušati da spasavm na način da prihranjujem vještačkim đubretom. Možda se nešto promijeni. Izgiboh okopavajući, zalivajući, nigdje se ni ravka ne može naći. A rič je o ogromnom prostoru.
Opšti utisak nije loše, ali za 10 godina truda to bi trebalo da je odlično.
Ovo mi dođe kao bada mi muka, muž me već godinama nagovara da sve zatravim,izbog mojih biljaka imam i problema. Ja nikako da mi bude laše, jer mi sečini da mi druženje sa biljkama olakšava trajanje.

#84: Re: Fotinija (Photinia fraseri) Autor: LidijaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Sre Dec 22, 2010 11:41 am
    ----
Ja ne bih probala s veštačkim, nego sa prirodnim đubrivom. Ako ikako možeš da nađeš stajnjak, kravlji, konjski... i da pobacaš i prekopaš sada, dok još nema snega. Može i u rano proleće, ali ja imam bolja iskustva sa ovim periodom. Nisu sve biljke za koje si pisala da su u problemu - acidofilne. Većina i voli alkalno zemljište, ali ono očito nije dovoljno hranljivo i možda je previše sabijeno, pa biljke ne mogu da napreduju.

#85: Re: Fotinija (Photinia fraseri) Autor: ghostriderLokacija: uzice PošaljiPoslato: Ned Jan 09, 2011 8:25 pm
    ----
Brljam vec danima po netu trazeci biljku koja bi mi odgovarala za zivu ogradu (estetski), a zemljiste na mom placu njoj ( funkcionalno) i mislim da sam pronasla resenje-fotinija!
Prvi zahtev je ispunila ova slika , a ovo sto ste pisali na temi mi daje nadu da cu i ja ( zemljiste) odgovarati njoj, jer je na placu do pre par godina bila borova sumica.Imam par pitanja za upucene Very Happy
Na pocetku teme je neko rekao da bi razmak izmedju dve sadnice trebalo da bude (oko)90 cm, je l' to nije previse za zivu ogradu?
Da li joj je prirast stvarno toliko dobar kao sto pisu na netu?
Da li je rano prolece dobar timing za sadnju ili bi bolje bilo cekati jesen?

#86: Re: Fotinija (Photinia fraseri) Autor: daninocLokacija: Kikinda PošaljiPoslato: Ned Jan 09, 2011 9:50 pm
    ----
Meni je izrasla oko 40 cm u prvoj godini. Ali nije tako gusto kao sto ima po katalozima, vec je krenula sa oko 5-6 mladih grancica, te sam ja to sve skratio, jer sto se vise sisa to bude gusca. Svaki put kad se osisa ona potera mlado lisce - crveno. Tako da nije bas da ludacki raste da ce za kratko vreme da bude ziva ograda kao sa tvoje slike. Sigurno mora da se ulozi truda, bar 5 godina cenim da izgleda tako priblizno.
Kupljena je u kontejneru, visine oko 25-30cm. Sa sisanjem (2 puta prosle godine) da dobije na gustini, narasla je za oko trecinu. Pretpostavljam da je isto kao i kod svih ograda da u pocetku ide sporije, a posle krene lepo da se razvija.

Vidi ovo sto je dobra kombinacija za ogradu.

#87: Re: Fotinija (Photinia fraseri) Autor: ghostriderLokacija: uzice PošaljiPoslato: Pon Jan 10, 2011 9:24 pm
    ----
Dan i noc, hvala i na objasnjenju i na fotki. Stvarno izgleda odlicno! I ja sam u pocetku razmisljala o kombinaciji dve boje, ali bi cvetna leja trebalo da bude blizu ograde, pa mislim da bi bilo previse sarenila na ne bas velikom prostoru. U kombinaciji sa travnjakom je vec druga prica..
Tvoje iskustvo sa fotinijom smatram dobrom vescu, bilo bi mnogo ocekivati vise od trecine prirasta za godinu. A sta mislis o razmaku prilikom sadnje?

#88: Re: Fotinija (Photinia fraseri) Autor: daninocLokacija: Kikinda PošaljiPoslato: Pon Jan 10, 2011 11:32 pm
    ----
Mislim da je na ovoj slici 1 zbun 1 biljka, pa ti vidi koliko je to. A stvarno nemam iskustva za tim, da ti sad kazem tacno. Ja je gajim kao 1 zbun na travnjaku.

#89: Re: Fotinija (Photinia fraseri) Autor: ghostriderLokacija: uzice PošaljiPoslato: Pon Jan 10, 2011 11:48 pm
    ----
OK, hvala Sunce sija

#90: Re: Fotinija (Photinia fraseri) Autor: hektorbgdLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Sre Nov 09, 2011 10:03 am
    ----
veruda citat:
U proljeće izbacuje prekrasne crvene listove, vrlo bujna rasta. U zadnje vrijeme ovdje na moru uveliko izbacuje lovor-višnju iz upotrebe jer je dekorativniji i brže raste. Ovo žbunje je zimzeleno i otporno do -18°C. Vrlo pogodan za živu ogradu jer je brzo formira, a maksimalna visina je oko 4-5 metra.

Evo par slika fotinije iz mog vrta koja pokazuje svu svoju raskoš sada u rano proljeće



Smem li da pitam ako se zove ova lepezasta biljka sa slike, da li podnosi niske temperature ?



-> Žbunje

Sva vremena su GMT + 1 sat

Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12  Sledeća  :| |:
Strana 6 od 12