
Sadržaj

MiniChat
BoDerek: Dobro jutro, htela bih da poručim tušt, iz Novog Sada sam gde mogu da preuzmem na kojoj adresi  12-Jun-2025 06:30:20 Triffun: zanima me da li neko ima mentha piperrita mitcham ili poznatiju kao crnu nanu, englesku nanu... Prepoznatljiva je po listovima koji su tamnozeleni, nazubljeni, blago dlakavi, izduženi?  14-Apr-2025 12:28:46 Triffun: Pozdrav svima 14-Apr-2025 12:25:06 kiklop99: Zna li neko ko otkupljuje REISHI pecurku na veliko - Sumska berba, osuseno 03-Apr-2025 08:48:14 soja:  28-Mar-2025 20:43:52 soja: Društvo pozdrav, kako napreduju biljke? Setva ide? 24-Mar-2025 17:33:53 hoppla: Slomil sam nogu i razim nekog da mi podreze nešpulu, tj da je oblikuje u kupolu, nekoga ko zna podrezivanje i nije član od par dana, ujedno da mi oblikuje ukrasnu ogradu od jasmina. U zamjenu nudim besplatno ljetovanje u Splitu!! 07-Mar-2025 12:04:44 MMMiki: kada stize porudzbina... 27-Jan-2025 07:41:35 Sparta: Seme Dzinovske Jagode 19-Nov-2024 12:27:28
Shout History
Samo za registrovanje članove
Novi nalog/Prijava

Korisnički info
 Dobrodošli Anonimni
Članovi:
 Najnoviji: Eukariota
 Novih danas: 1
 Novih juče: 1
 Ukupno: 92246
Ljudi Online:
 Članovi: 1
 Posetioci: 81
 Bots: 2
 Uprava: 0
Članovi online:
01: So88

Facebook
|
Forums › OSTALE BILJNE VRSTE › Lekovito i začinsko bilje › Aromaterapija - upotreba eteričnih ulja
Aromaterapija - upotreba eteričnih ulja
Sve o lekovitom i začinskom bilju...
Forum › Lekovito i začinsko bilje
|
Strana 8 od 11
Idi na stranu: Prethodna 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 Sledeća
Prethodna tema ::
Sledeća tema
|
|
|
Autor |
Poruka |
NoNameZaslužni član


Pridružio se: Nov 24, 2005 Poruke: 1127 Lokacija: Zabreg
NoName
Zaslužni član
Pridružio se: Nov 24, 2005
Poruke: 1127
Lokacija: Zabreg
|
Poslato: Sub Maj 05, 2007 11:49 pm Naslov: Re: Aromaterapija - upotreba eteričnih ulja
|
|
Aktivno djelovanje prirodnih pripravaka na kožu
Mješavine eteričnih ulja i biljnih baznih ulja nude vrlo učinkovito rješavanje različitih kožnih poteškoća. Eterična ulja svojim djelovanjem se uzdižu iznad pukog rješavanja fizičkih simptoma,ona djeluju holistički. Holizam ne gleda ljudsko biće samo kao fizičko tijelo, već kao jedinstven spoj materijalnog tijela, emocija, mentala i duha. Usredotočiti se na jedan od tih aspekata, a zanemariti ostale ne može dovesti do zdravlja, koje je ustvari balans cjeline koju čine ova četiri dijela. Korištenjem eteričnih ulja tretiramo kožu, tj. organizam, ali istovremeno utječemo na naše raspoloženje i na način razmišljanja.
Na isti način kako djeluju eterična ulja, tako i mi sami trebamo prepoznati da izgled kože i kose predstavlja općenito stanje organizma i metabolizma. Jednako važne su funkcije probavnog trakta i balans živčanog i krvožilnog sustava koji zahtjevaju hormonsku uravnoteženost. Preduvjet za uspješne tretmane kože je održavati zdrav metabolizam. Tako, uz korištenje eteričnih ulja u svakodnevnoj rutini, poželjno je da se zdravo hranite, odlazite na tretmane za uravnotežavanje energije (napr. Reiki, refloksoterapija, aromamasaže), bavite se sportom ili nekim oblicima relaksirajuće rekreacije (kao što je joga), šećete se po prirodi i nikako nemojte zaboraviti duboko disati. Takvim, aktivnim, stilom života dodatni tretmani eteričnim uljima će zasigurno dati izvrsne rezultate.
Eterična ulja, za razliku od sintetskih proizvoda, su potpuno kompatibilna s našom kožom. Kompatibilnost neke tvari označava da je ona već prisutna u našem organizmu (kao što je lecitin) ili da ju organizam prihvaća zbog njenih blagotvornih svojstava. Još neka bitna svojstva eteričnih ulja su:
i) Prodiru u kožu. Iz tog razloga tretmani s eteričnim uljima su daleko više od samog tretiranja površine kože.
ii) Ne gube svoju učinkovitost djelovanja na određenu bakteriju nakog dugog korištenja (kao što se to dešava s antibioticima).
iii) Zbog svojeg antiseptičkog djelovanja, do određene granice štite pripravke od kvarenja. Isto tako, čine izvanredne proizvode za problematičnu kožu s aknama.
iv) Osiguravaju stimulaciju pomoću tvari koje su slične hormonima. To su molekule čija se struktura povezuje sa stvarnim hormonima.
v) Njihovo djelovanje na kožu je aktivno- to znači da potiču metabolizam i navode organizam da se sam vrati u ravnotežu.
Biljna ulja kao baza za pripravke
Biljna ulja su najvažnija baza koja se koristi za nanašanje eteričnih ulja, a istovremeno djeluju na kožu na izrazito učinkovit način. Osnovni uvjet je da je ulje hladno prešano i nerafinirano (djevičansko).
Pripremanje uspješnog pripravka za njegu kože uvelike ovisi o izboru baznog ulja. Neka od biljnih ulja koja možete koristiti su: ulje avokada, badema, jojobe, lješnjaka, makadamije, noćurka, ploda divlje ruže, pšeničnih klica i macerati gospine trave (kantarion), nevena i mrkve.
Bademovo ulje je idealno za njegu cijelog tijela jer se dosta dobro upija, njeguje i hrani kožu, a istovremeno se može nabaviti po prihvatljivoj cijeni.
Ulje lješnjaka je jedno od najboljih ulja za kozmetičku upotrebu- lagano je, brzo penetrira u kožu i dosta je stabilno jer sadrži E vitamin. Preporuča se za upotrebu kod problematične kože s aknama.
Ulje makadamije se najbrže upija u kožu- odlično rješenje ako želite brzo unošenje eteričnih ulja u organizam ili ako želite dnevno ulje za lice koje neće ostavljati masni trag.
Ulje pšeničnih klica izvanredno regenerira suhu i ispucanu kožu, naročito je dobro kao pakung za kosu. Stabilizira druga bazna ulja, pa se dodaje oko 10% u sve mješavine da se produlji rok trajanja.
Macerat gospine trave ili popularni kantarion je ulje koje se najčešće koristi za razne kožne probleme.
Ulje ploda divlje ruže
Ulje koje svakako zaslužuje da ga se posebno istakne i obradi.
Ulje ploda divlje ruže (Rosa rubiginosa) je vrlo važno za regenerativnu njegu kože zbog uloge esencijalnih masnih kiselina u stvaranju oštećenih membrana. Karakteristika nezasićenih masnih kiselina kojima je ovo ulje bogato je njihova reaktivnost i sposobnost stimuliranja metaboličkih procesa.
Indikacije za ovo ulje su brojne: povišeni kolesterol i krvni pritisak, problemi s jetrom, probavni problemi, hiperaktivnost kod djece, zatim izrazito suha, ljuskava i oštećena koža, suha i oštećena kosa, akne, ekcemi, hiperigmentacija, ožiljci, opekotine, vene, strije, seboreja. Ustvari, slobodno se može reći da u svaku je mješavinu, za bilo koji problem, dobro dodati barem 10-20% ulja ploda divlje ruže.
Djelovanje eteričnih ulja
Poznavajući osnovna svojstva eteričnih ulja koja se mogu primjenjivati na koži, vrlo je jednostavno napraviti uljnu mješavinu koja odgovara Vašoj koži. Dajte si oduška, koristite ulja intitivno, po mirisu ili po željenim svojstvima- uspjeh sigurno neće izostati.
Lavanda (Lavandula vera, L. officinalis, L. spica)- primjenjuje se za sve kožne probleme. Svakako u svaku mješavinu stavite barem par kapi lavande (ili lavandina) da izbalansira sva ostala ulja. Istovremeno, lavandom se efikasno nanosi stimulirajući kamfor kojeg ona sadrži oko 10%.
Smilje (Helichrysum italicum)- djeluje protuupalno i stimulira stvaranje novih stanica. Nezamjenjivo ulje za hematome, masnice, ožiljke ,strije, hemeroide, alergijski osip i rane.
Kamilica- njemačka i rimska (Matricaria recutita i Anthemis nobilis)- protuupalno djelovanje. Obavezno integrirati u mješavine za osjetljivu, kuperoznu kožu, bilo kakve upalne procese, kao i za suhu kožu.
Vratić (Tanacetum annuum)- poput kamilice, djeluje protuupalno. Odlično djeluju u sinergiji.
Ružmarin, kemotip verbenon (Rosmarinus officinalis CT verbenon)- stimulira regeneraciju stanica kože, metaboličke funkcije i eliminaciju toksina. Primjenjuje se za sva stanja gdje je potrebna regeneracija kože.
Sjeme mrkve (Daucus carota)- slično djelovanje kao i ružmarin verbenon. Naočito dobro za revitalizaciju suhe kože.
Timijan, kemotip linalol (Thymus vulgaris CT linalol)- snažno antiseptičko svojstvo, a istovremeno blag za kožu (za razliku od kemotipa timola). Kontrolira mikroorganizme, neizostavan sastojak pripravaka za problematičnu kožu s aknama i mješavina protiv gljivica.
Čajevac (Melaleuca alternifolia)- popularni Tea tree, svojim antimikotičnim djelovanjem izvrsno djeluje na problematičnu kožu.
Niauli (Melaleuca quinquenervia)- djeluje antialergijski, antiseptički i antivirusno. Učvršćuje kožu.
Mirta (Myrtus communis)- osigurava koži elastičnost i vlagu.
Verbena (Lippia citriodora)- stimulira i uklanja toksine. Za razliku od ostalih citrusa, ne iritira kožu.
Cistus (Cistus ladaniferus)- djeluje protiv bora i istovremeno sprečava krvarenje iz malih rana (idealno za male ranice od brijanja).
Još neka ulja odgovarajuća za primjenu na koži su redom: inula (Inula graveolens), ruža drvo (Aniba rosaeodora), ylang- ylang (Canaga odorata), melisa (Melissa officinalis), geranij (Pelargonium x asperum), ruža (Rosa damascena), sandal (Santalum album), palmarosa (Cymbopogon martinii), nard (Nardostachys jatamansi), jasmin (Jasminum grandiflorum), neroli (Citrus aurantorium), pačuli (Pogostemon cablin), lemongras (Cymbopogon citratus).
Koristeći pomno odabrana ulja, stanja uzrokovana stresom, toksinima ili krivom prehranom se mogu promijeniti i može se postići stanje balansa. Ali, regeneraciji kože najbolje je pristupiti sa stavom realističnog očekivanja i strpljenja. Nemojte očekivati instant rezultate preko noći, jer priroda tako ne funkcionira. Dozvolite tijelu da se vrati u uravnoteženo stanje, jer kada se to dogodi, rezultati će biti dugotrajni.
|
|
Nazad na vrh
|
|
|
Google Ads |
|
NoNameZaslužni član


Pridružio se: Nov 24, 2005 Poruke: 1127 Lokacija: Zabreg
NoName
Zaslužni član
Pridružio se: Nov 24, 2005
Poruke: 1127
Lokacija: Zabreg
|
Poslato: Sub Maj 05, 2007 11:50 pm Naslov: Re: Aromaterapija - upotreba eteričnih ulja
|
|
Potencijalne opasnosti kod korištenja eteričnih ulja na koži
Vrlo često možemo čuti da se eterična ulja ne smiju koristiti direktno na koži, odnosno u nerazrijeđenom obliku. Takva generalizacija u principu nije opravdana. Razlog je slijedeći: postoje ulja koja u vrlo niskim koncentracijama (napr. u 2%-tnoj otopini) mogu izazvati određene probleme na koži, dok neka druga se mogu nanijeti direktno na kožu bez ikakvih negativnih posljedica. Neželjene kožne reakcije u većini slučajeva su uzrokovane korištenjem patvorenih, industrijskih ulja, a ne koncentracijom.
Za neka ulja se zna da mogu uzrokovati kožne reakcije i njih ne treba nanositi na kožu. Njihovu primjenu treba bazirati isključivo u lampicama i difuzerima. To se prvo odnosi na ulja koja sadrže fenole i to su redom: timijan (Thymus vulgaris), origano (Origanum compactum), satureja (Satureja hortensis, S. montana). Zatim, koža može reagirati na cimet (Cinnamomum zeylanicum) i klinčić (Eugenia caryophyllata). Ova četiri ulja svakako treba izbjegavati stavljati na kožu.
Neka ulja se mogu koristiti, ali uz oprez. Tako menta (Mentha x piperita) može izazazvati pothlađivanje, naročito kod djece, borovica (Juniperus communis) može iziritirati bubrege, a kadulja (Salvia officinalis), tuja (Thuja occidentalis) i izop (Hyssopus montana, H. officinalis) mogu biti neuro i hepato- toksični. Ulja od igličastih biljaka poput jele (Abies alba) ili bora (Pinus sylvestris) mogu iritirati kožu zbog oksidacije.
Fototoksičnost
Fototoksičnost je kožna reakcija koja nastaje kada se koža tretirana određenim uljem izloži UV zrakama. Ova reakcija izgleda kao opekotine od sunca i nestaje nakon 2- 3 dana.
Eterično ili bazno ulje je fototoksičnot jer neki njihovi sastojci (kumarini) apsorbiraju energiju UV zraka više od kože i tada tu energiju otpuštaju tako da reagiraju s kožom. Znači, ta ulja sama po sebi ne predstavljaju nikakvu opasnost, već samo ako se nakon nanošenja izlažemo UV zrakama.
Eterična ulja koja sadrže kumarine, tj. fototoksična ulja su svi citrusi, zatim kela (Ammi visnaga), anđelika (Angelica archangelica), estragon (Artemisia dracunculus), tagetes (Tagetes patula). Malo je poznata činjenica da i lavanda sadrži male količine kumarina. Fototoksično bazno ulje je macerat gospine trave- kantarion.
Kod korištenja eteričnih ulja u njezi kože bitno je biti svjestan svih opasnosti, ali istovremeno ne treba dozvoliti da Vas sigurnosni podaci zastraše. Ako slijedite slijedeće naputke, sigurno nećete pogriješiti i imat ćete puno uspjeha!
1. Izbjegavajte toksična ulja u ulja koja sigurno izazivaju iritacije.
2. Započnite s visoko razrijeđenim uljima da bi izbjegli reakcije, iritacije i alergije. Najbolje je započeti s 2% mješavinom- na 50 ml baznog ulja dodajte 20 kapi eteričnog ulja. Kasnije tu koncentraciju možete povećavati.
3. Budite svjesni da svaka osoba može individualno reagirati, čak i na sigurna eterična ulja. Takve reakcije su privremene i ne izazivaju trajna oštećenja kože.
4. Koristite vlastiti zdrav razum. Vjerujete svojoj intuiciji, ako joj se prepustite, sigurno Vas neće iznevjeriti.
|
|
Nazad na vrh
|
|
|
NoNameZaslužni član


Pridružio se: Nov 24, 2005 Poruke: 1127 Lokacija: Zabreg
NoName
Zaslužni član
Pridružio se: Nov 24, 2005
Poruke: 1127
Lokacija: Zabreg
|
Poslato: Sub Maj 05, 2007 11:51 pm Naslov: Re: Aromaterapija - upotreba eteričnih ulja
|
|
AROMATERAPIJA TIJEKOM TRUDNOĆE I NAKON PORODA
Za vrijeme trudnoće - strije
Većina žena za vrijeme trudnoće posegne za ovakvom ili onakvom kremom protiv strija. Zaista, tržište nam može ponuditi cijelo obilje različitih krema, pomada ili losiona- samo se postavlja pitanje što odabrati. Ako želite koristiti samo prirodne proizvode, iskušajte jedan od slijedećih recepata.
Osnovni recept za sprečavanje strija
50% biljnog ulja lješnjaka
50% biljnog ulja ploda divlje ruže
Želite li se još «poigrati» s biljnim uljima, isprobajte ovakvu mješavinu:
50% biljnog ulja lješnjaka
10% biljnog ulja jojobe
20% biljnog ulja pšeničnih klica
20% biljnog ulja ploda divlje ruže
U obje mješavine možete dodati 2% eteričnog ulja sjemena mrkve.
Ulje se nanosi dva puta na dan u tankom sloju.
Savjet više
Ulje će se brže upiti i nećete imati osjećaj «masnoće» ako nanesete na kožu poslije tuširanja na još mokru kožu.
Za vrijeme trudnoće – zadržavanje vode
Natečene noge su sastavni dio trudnoće, naročito u zadnjem tromjesečju. Možete si pomoći sa slijedećom mješavinom:
2% atlaskog ili himalajskog cedra
u brzoupijajućem biljnom ulju (na primjer, u makadamiji).
Nanosite ulje 2 puta na dan pokretima odozdo prema gore.
Savjet više
Najveći učinak ćete postići ako nakon nanošenja ulja odmarate noge na povišenom 15-20 minuta. Općenito je dobro da se odmarate na taj način, tako da čak možete i spavati s jastukom pod nogama.
Nakon poroda – liječenje strija
Ako su vam se strije ipak pojavile (ili ih možda imate od prije), isprobajte slijedeću mješavinu. Uzmite u obzir da ćete u slučaju «starih» strija trebati biti vrlo uporni i mazati zahvaćeno područje dva puta na dan i do 6 mjeseci.
2% ljekovite kadulje ili španjolske lavande
3% ružmarina verbenona
Eterična ulja umiješajte u biljna ulja:
50% ploda divlje ruže
50 % lješnjaka
Napomena: Ukoliko dojite, za strije koristite mješavinu koja se koristi za vrijeme trudnoće.
|
|
Nazad na vrh
|
|
|
NoNameZaslužni član


Pridružio se: Nov 24, 2005 Poruke: 1127 Lokacija: Zabreg
NoName
Zaslužni član
Pridružio se: Nov 24, 2005
Poruke: 1127
Lokacija: Zabreg
|
Poslato: Sub Maj 05, 2007 11:52 pm Naslov: Re: Aromaterapija - upotreba eteričnih ulja
|
|
AROMATERAPIJA ZA BEBE
Nemojte misliti da se trebate odreći aromaterapije kada vaša bebica postane dio vaše obitelji. Upravo suprotno, sada je vrijeme da iskoristite blagodati koje pružaju eterična ulja. Budite sigurni da će vaše dijete uživati u tome.
Naravno, za male bebe je potrebno znati točno koja eterična ulja se smiju koristiti i u kojem omjeru (puno manjem nego za odrasle ljude). Uz mudro korištenje eteričnih ulja, biljnih ulja i hidrolata, možete puno učiniti za zdravlje vašeg djeteta.
Krema za njegu –pelensko područje
Dječju kremu za njegu je jednostavno napraviti- potrebno vam je samo nekoliko osnovnih sastojaka, a sve ostalo već imate u svojoj kuhinji. Ova krema je 'klasična' lanolinska krema (popularnije Pavlovićeva krema), ali ako je sami izrađujete sigurni ste koje sastojke sadrži, možete koristiti nerafinirana biljna ulja, nema konzervansa, a u konačnici ukupna cijena je znatno niža nego da kupujete gotovu kremu. Isto tako, možete mijenjati sastav kreme ovisno o potrebama vašeg djeteta.
Osnovni recept
60g bezvodnog lanolina
50g vazelina
50g bademovog ulja
50g hidrolata rimske kamilice
Ako želite dodatno 'oplemeniti' kremu eteričnim uljima, dodajte oko 10 kapi eteričnog ulja, na primjer:
2 kapi njemačke kamilice
4 kapi rimske kamilice
2 kapi sjemena mrkve
2 kapi palmarose
U jednoj posudi izmiješajte lanolin, vazelin i bademovo ulje. Kada dobijete kompaktnu masu, polako umiješajte (malo po malo) hidrolat.
Savjet više
Ispravan način izrade ove kreme je bez zagrijavanja, odnosno sastojci se samo uporno miješaju dok se ne dobije smjesa koja se ne razdvaja. No, uzevši u obzir da imate malu bebu i vjerojatno nemate vremena miješati kremu više od pola sata, možete sastojke malo zagrijati (do otprilike 40ºC). To se radi na parnoj kupelji – zagrijte istovremeno masnu fazu (lanolin, vazelin i bademovo ulje) i vodenu fazu (hidrolat). Kao i kod hladne pripreme, u jednoličnu smjesu masne faze polako ulijte hidrolat, dobro promiješajte i pustite da se ohladi.
Ako postoji potreba (osjetljiva koža, osip, gljivice, dermatitis i sl.), uvijek možete kombinirati bazna ulja, hidrolat i eterična ulja kako bi dobili kremu baš za vaše dijete.
Na primjer, u osnovu bademovog ulja možete dodati 10% tamanua (kalofila) ako je koža upaljena, ili 10% ploda divlje ruže za pojačanu regeneraciju kože.
Od eteričnih ulja možete staviti i čajevac (uz palmarosu, ima protugljivično djelovanje) ili ljekovitu lavandu (umiruje kožu).
Hidrolati
Najbolji hidrolat za bebe je hidrolat rimske kamilice jer djeluje umirujuće na kožu i vrlo je blag.
Ako ne želite koristiti vlažne dječje maramice, već bi radije neku prirodniju varijantu- rješenje je jednostavno. Pomiješajte hidrolat rimske kamilice i vodu (najbolje mineralnu negaziranu vodu iz boce) i to otprilike 30% hidrolata i 70% vode, pa s vaticama obrišite guzu.
Isto tako, hidrolat možete dodati vodi za kupanje (jednostavno manju količinu ulijte u kadicu).
Biljna ulja
Kada imate dijete u kući, jedan od obaveznih artikala za njegu je biljno ulje. Koristite ga nakon kupanja, dodajte ga u vodu za kupanje, upotrijebite ga za masažu.
Nabolje je koristiti bademovo ulje (njeguje kožu, a po konzistenciji je idelano za nanošenje) u koje možete dodati par kapi njemačke i rimske kamilice. Na 100ml bademovog ulja dovoljno je staviti 2 kapi rimske kamilice i 1 kap njemačke kamilice.
Difuzer
Nemojte se ustručavati koristiti difuzer u prostorijama gdje boravi vaše dijete. Bitno je samo znati koja ulja koristiti i ne pustiti difuzer da radi predugo (2-3 minute svakih nekoliko sati je sasvim dovoljno).
Ulje odabira za bebe je uvijek mandarina (umiruje- efikasno rješenje za bebice koje vas drže budnima cijelu noć), zatim ljekovita lavanda, lavandin klon super i rimska kamilica. Sva navedena ulja djeluju umirujuće. Rimsku kamilicu koristite u malim dozama (svega par kapi na 15ml mješavine)- ona djeluje snažno umirujuće, pa se čak može primjenjivati kod hiperaktivne djece. Ako vaše dijete ima probleme s dišnim organima (kašalj, začepljen nosić i sl.), u mješavinu dodajte ružmarin verbenon (mukolitik), eukaliptus radiatu ili ravensaru (antivirusno djelovanje, ekspektorans), čajevac ili kajeput.
|
|
Nazad na vrh
|
|
|
NoNameZaslužni član


Pridružio se: Nov 24, 2005 Poruke: 1127 Lokacija: Zabreg
NoName
Zaslužni član
Pridružio se: Nov 24, 2005
Poruke: 1127
Lokacija: Zabreg
|
Poslato: Sub Maj 05, 2007 11:54 pm Naslov: Re: Aromaterapija - upotreba eteričnih ulja
|
|
Ponekad se eterična ulja iste biljne vrste značajno razlikuju po sastavu i svojstvima, ovisno o proizvodnom organu u kojem se esencije nalaze. Iz tog je razloga navođenje naziva biljnog organa, iz kojeg se eterično ulje dobiva, vrlo značajno. To je osobito značajno kod višegodišnjih biljaka. Tako se npr. kod biljke Citrus aurantium destilacijom listova dobije eterično ulje poznato pod nazivom Petit Grain ili Bitter orange. Destilacijom cvjetova dobije se kvalitetnije eterično ulje poznato pod nazivom Neroli. Mehaničkim istiskivanjem (prešanjem) usplođa, dobije se esencija Citrus aurantium var. amara. Kod cejlonskog cimetovca eterično ulje koje se destilira iz listova vrlo je bogato sadržajem eugenola, eterično ulje kore bogato je sadržajem cimetnog aldehida. Eterično ulje koje se dobije destilacijom korijena bogato je sadržajem borneona. Biokemijske karakteristike Biljke iste vrste, proizvode eterično ulje različitih vrijednosti i različitih svojstava, ovisno o klimatskim uvjetima, uvjetima rasta, nadmorskoj visini, vremenu branja i sl.
Ilustracije radi može se navesti primjer eteričnog ulja ružmarina. Eterično ulje ružmarina iz Maroka pretežito sadrži cineol, eterično ulje ružmarina iz Južne Francuske sadrži pretežito kamfor, dok je u eteričnom ulju ružmarina koji raste na Korzici pretežiti sadržaj bornil acetat i verbenon, uz manje količine cineola i kamfora. U aromaterapiji, za reguliranje rada jetre i žuči, koristi se samo eterično ulje ružmarina koje sadržava bornil acetat i verbenon, odnosno samo ulje koje se destilira na Korzici. Primjena eteričnog ulja, koje sadržava kamfor, može biti i štetna za jetru.
Ovi podaci ukazuju na potrebu poznavanja biokemijskih karakteristika eteričnih ulja za primjenu u aromaterapiji, a navedena eterična ulja ružmarina trebala bi se ispravno označavati na slijedeći način: eterično ulje Rosmarinus officinalis b.k.: cineol, eterično ulje Rosmarinus officinalis b.k.: kamfor, eterično ulje Rosmarinus officinalis b.k.: bornil acetat, verbenon.
Što su kemotipovi eteričnih ulja?
Termin “kemotip” se upotrebljava u svrhu označavanja različitog kemijskog sastava eteričnih ulja proizvedenih iz biljaka koje su često u botaničkom smislu identične, ali rastu na različitim geografskim lokacijama u različitim klimatsko-pedološkim uvjetima.
Mnoge biljke iz kojih se dobivaju eterična ulja imaju veći ili manji broj svojih kemotipova, a najpoznatija su takva ulja: timijana, ružmarina, mažurana, kamilice, čajevca i eukaliptusa.
U eteričnom ulju ružmarina Rosmarinus officinalis, koji raste na sjeveru Afrike dominira 1,8-cineol, s najizraženijim djelovanjem na dišni sustav, a u ružmarinu iz Provanse kamfor koji je poznat kao srčani tonik, ali je istovremeno vrlo opasan za trudnice i epileptičare. Ulje korzikanskog ružmarina kao bitne aktivne tvari sadrži bornilacetat i verbenon, čija se djelovanja najviše vezuju uz probleme jetre i probavnog sustava. Zbog toga bi bilo nužno kod eteričnog ulja ružmarina navesti i podatak o vrsti kemotipa:
Rosmarinus officinalis k.t. 1,8-cineol
Rosmarinus officinalis k.t. kamfor
Rosmarinus officinalis k.t. bornilacetat, verbenon
Ponekad biljke, iz iste botaničke vrste, proizvode eterična ulja koja se značajno razlikuju po svojim svojstvima. Uz to, veliki je problem i neujednačena nomenklatura, pa se učestalo, samo po nazivima, teško može utvrditi porijeklo biljke, odnosno eteričnog ulja. Iz tog je razloga, navođenje latinskog naziva biljke i njezinih mogućih varijeteta, vrlo značajno za procjenu kvalitete eteričnog ulja.
Tako bi za eterično ulje lavande uvijek trebalo pobliže naznačiti:
Lavandula vera var. fragans ili Lavandula vera var. abrialis.
Kod Eukaliptus vrsti postoji više stotina vrsti i varijeteta što bi trebalo naznačiti kod primjene eteričnog ulja u medicinske svrhe kao npr. Eucalyptus globulus, radiata, citriodora, dives, polybractea itd. Eterično ulje eukaliptusa primjenjuje se u smetnjama dišnog sustava zbog velikog sadržaja cineola (eukaliptola), kojeg eterično ulje eukaliptus citriodora ne sadržava. Stoga je primjena eteričnog ulja dobivenog od eukaliptusa citriodora u inhalacijama potpuno nekorisna. Isto se može primjeniti i za eterična ulja timijana i kadulje, kod kojih postoje brojne raznolikosti u kemijskom sastavu, te shodno tome i u djelovanju, odnosno primjeni.
|
|
Nazad na vrh
|
|
|
NoNameZaslužni član


Pridružio se: Nov 24, 2005 Poruke: 1127 Lokacija: Zabreg
NoName
Zaslužni član
Pridružio se: Nov 24, 2005
Poruke: 1127
Lokacija: Zabreg
|
Poslato: Sub Maj 05, 2007 11:55 pm Naslov: Re: Aromaterapija - upotreba eteričnih ulja
|
|
PRAVILA POTPUNOG AROMATERAPIJSKOG UČINKA:
1.Koristite 100% čista prirodna eterična ulja jer će samo takva postići željeni aromaterapijski učinak.
2.Izuzetno je važno pridržavati se preporučenih koncentracija.
3.Kod male djece i starijih osoba preporučljivo je primjenjivati upola manje od preporučene količine eteričnih ulja.
4.Trudnice se prije primjene eteričnih ulja moraju posavjetovati s aromaterapeutom.
5.Jedino se eterična ulje lavande i čajevca smiju nanositi direktno na kožu.
6.Ukoliko dođe do iritacije kože, nanesite bazno ulje (badem, jojoba, avokado, maslina, suncokret...).
7.Čuvajte ih izvan dohvata djece.
8.Eterična ulja su lako zapaljiva - izbjegavajte izravni dodir s plamenom.
9.Čuvajte ih na hladnom i tamnome mjestu u dobro zatvorenim bočicama.
10.Citrusna ulja je dobro čuvati u hladnjaku (u slučaju da se zamute – budite bez brige, to ne utječe na terapeutska svojstva ulja).
11.Izbjegavajte dugotrajnu uporabu pojedinog eteričnog ulja (najbolje je svakih nekoliko tjedana zamijeniti ga s uljem sličnog djelovanja).
12.Kombiniranjem više eteričnih ulja postiže se sinergističko djelovanje. Prilikom pripreme mješavina ne kombinirajte više od pet ulja jer gubi njihovo sinergističko djelovanje.
|
|
Nazad na vrh
|
|
|
NoNameZaslužni član


Pridružio se: Nov 24, 2005 Poruke: 1127 Lokacija: Zabreg
NoName
Zaslužni član
Pridružio se: Nov 24, 2005
Poruke: 1127
Lokacija: Zabreg
|
Poslato: Ned Maj 06, 2007 12:00 am Naslov: Re: Aromaterapija - upotreba eteričnih ulja
|
|
e tako
da ne trošite vrijeme švrljajući po netu jel sam ja potrošila sate....s obzirom da je početna investicija skupa,ako želiote napraviti nekoliko pripravaka za tijelo,lice,pa vam treba nešto baznog,nekoliko eteričnih...tako da još skupljam lovu  npr smilje je kod nas preko 200,00  navodno strašno moćno za regeneraciju kože....živi bili pa vidjeli
za sad koristim bademovo u nekim kombinacijama s uljem divlje ruže i uljem sjemenkama mrkve,zadovoljna sam rezultatima,ali ljudi kako smrdi ta mrkva,to je strašno
kod nas aromaticu baš i ne bije neki odličan glas u svezi kvalitete...ja sam kupovala primaverina,ali bih voljela da nas netko malo posavjetuje tko se razumije gdje bi bilo najbolje kupiti/naručiti....
|
|
Nazad na vrh
|
|
|
BibbyČlan Udruženja


Pridružio se: Feb 13, 2006 Poruke: 608 Lokacija: Novi Sad
Bibby
Član Udruženja
Pridružio se: Feb 13, 2006
Poruke: 608
Lokacija: Novi Sad
|
|
Nazad na vrh
|
|
|
loncinaZaslužni član


Pridružio se: Apr 10, 2005 Poruke: 774 Lokacija: Stutgart, Njemacka
loncina
Zaslužni član
Pridružio se: Apr 10, 2005
Poruke: 774
Lokacija: Stutgart, Njemacka
|
Poslato: Ned Maj 06, 2007 7:53 pm Naslov: Re: Aromaterapija - upotreba eteričnih ulja
|
|
Jojoba i neven, zasto da ne. Samo ako zelis da to koristis kao mast moraces jos malo voska unutra da ubacis...da se sve na kraju stegne.
Posto jojobino ulje uopste nije ulje  vec tecni vosak onda ne smes da ga zagrejavas do kljucanja. Maksimalno do nekih 50-ak stepeni.
Sto je ulje toplije to ce se brze izvuci etericna ulja iz nevena, ali ako je temperatura previsoka time ces unistiti ista ta etericna ulja.
Zato je moj savet, neven u teglu, preliti uljem i staviti 40 dana na sunce ili na neko toplo mesto.
_________________ Om Namah Shivaya
|
|
Nazad na vrh
|
|
|
BibbyČlan Udruženja


Pridružio se: Feb 13, 2006 Poruke: 608 Lokacija: Novi Sad
Bibby
Član Udruženja
Pridružio se: Feb 13, 2006
Poruke: 608
Lokacija: Novi Sad
|
Poslato: Sub Jun 23, 2007 2:41 pm Naslov: Re: Aromaterapija - upotreba eteričnih ulja
|
|
Danas sam otišla u apoteku da kupim jojobino ulje, međutim nisam našla ono što sam očekivala. Apotekarka mi je dala žućkasto ulje i to po ceni od 150 din za 10 grama. Tečno je i sa ovom količinom teško da ću ga upotrebiti za bazu. Jesam li negde pogrešila?
_________________ Entina Pinus
|
|
Nazad na vrh
|
|
|
VeljanovicZaslužni član


Pridružio se: Apr 17, 2006 Poruke: 458 Lokacija: Kragujevac
Veljanovic
Zaslužni član
Pridružio se: Apr 17, 2006
Poruke: 458
Lokacija: Kragujevac
|
Poslato: Sub Jun 23, 2007 4:30 pm Naslov: Re: Aromaterapija - upotreba eteričnih ulja
|
|
Pre par meseci, sam se zainteresovala, sta je ustvari jojobino ulje i koja je to biljka. Trazila sam po netu ,ali bez vecih rezultata. Ja mislim da je to ulje pripremljeno od orahovih jezgra. Moguce je da neko zna vise o tome, pa cu procitati ovde.
Poslednji izmenio Veljanovic dana Sre Jun 27, 2007 9:40 am, izmenjeno ukupno 1 puta
|
|
Nazad na vrh
|
|
|
nikomiciČlan Udruženja


Pridružio se: Mar 24, 2006 Poruke: 643 Lokacija: Beograd
nikomici
Član Udruženja
Pridružio se: Mar 24, 2006
Poruke: 643
Lokacija: Beograd
|
Poslato: Pon Jun 25, 2007 11:33 am Naslov: Re: Aromaterapija - upotreba eteričnih ulja
|
|
Evo Veljanović, našla sam ovo, a biljčica znaš već kako izgleda
Jojobino ulje (Simmondsia sinensis) je po svojoj hemijskoj građi slično kitovom ulju koje su (do zabrane) na veliko koristili u kozmetičkoj industriji jer jako dobro prodire u kožu i reguliše njenu vlažnost. Ista svojstva nalazimo i kod jojobinog ulja koje je u stvari više tekući vosak nego ulje. Dobija se iz oraščića biljke jojoba, koja uspijeva u pustinjskim krajevima SAD i Meksika. U dodiru sa vazduhom ne oksidira i zato ima neograničeni vek trajanja. Na hladnom se stvrdne, no bez štetnih posledica i na sobnoj temperaturi ponovno postane tekuće. Može nam poslužiti kao zamena za pčelinji vosak u kremama. Jojobino ulje je jedno od najboljih ulja uopšte i hrani kožu kao ni jedno drugo ulje. Pokazalo se vrlo uspešno kod lečenja ekcema, akni i psorijaze. Kombinacija vitamina i minerala u tom ulju čini kožu mekanom i svilenom. Samo ulje je bez mirisa i zato je primereno kao osnova za kreme i parfeme. Sadrži takođe posebnu mirističnu kiselinu koja pomaže kod lečenja reume i artritisa jer ima antiinflamatorna svojstva.
Ovaj višegodišnji grm raste u polusuhim krajevima Kalifornije, Arizone i Meksika. Biljka sporo raste i tek u 12-toj godini dosiže punu zrelost.
Jojoba nije ulje već tekući vosak zlatne boje, jer se ne sastoji od triglicerida, već od estera. Ne oksidira lako, ima dobru termalnu stabilnost i ne užegne se, te ima dugi vek trajanja i godinama ostaje hemijski nepromijenjenog sastava. Kemijski sastav mu se ne mijenja niti nakon zagrijavanja preko 200C, a ako se drži u frižideru dolazi do skrućivanja na temp. ispod 10C.
Ulje se dobija iz smrskanih sjemenki koje daju 50-60% ulja.
indijanci su ga koristili protiv isušivanja od pustinjskog sunca, za olakšanja bolova i za kožne povrede.
Spoljašnja upotreba:
sadrži mirističnu kiselinu koja ima protivupalna svojstva, pa je ulje blagotvorno u mešavinama za artritis i reumatizam
dobro je za sve tipove kože, za suvo vlasište, psorijazu, ekceme, opekotine od sunca, oštećenu kožu,
molekularna struktura mu je slična sebumu kože što ga čini korisnim protiv akni, pošto kontroliše akumulaciju viška sebuma i njegovu upalu.
Kozmetika:
Jojoba ulje reguliše prirodnu funkciju kože vlasišta i sastojak je mnogih sapuna i šampona. Podstiče rast kose i delotvorno je kod peruti i seboreje. Dobra je za upotrebu nakon depilacije, balansira kiseli sloj kože i zato je korisna i za suvu i za masnu kožu. Kozmetika koristi hidrogeniziranu jojobu (kada je ona u čvrstom stanju do 65C) za kreme losione sapune i ruževe za usne pošto je jojoba nemasni podmazivač i pravi bazu za držanje pigmenta u ruževima. Može poslužiti kao zamena za pčelinji vosak u kremama.
Ovo je ulje bogato hranjivim mastima, vitaminima topivim u mastima, posebno vitaminom E., omekšava kožu, njeguje i štiti od štetnih spoljnih utjicaja, vlaži kožu i tako smanjuje pojavu bora, uravnotežuje prirodnu kiselost kože. Jojoba ulje se preporučuje za intenzivnu negu suve kože, kao prirodni tretman kože sklone aknama i miteserima, za negu kože i uklanjanje crvenila posle brijanja, primjenjuje se protiv strija, pomaže kod iritirane kože.
Izvrsna za svakodnevnu negu kože, čišćenje i zaštitu. Izvrsno kao baza za mešavine za lice. Brzo prodire u kožu pa nije podobno za masažu tijela jer je presuvo. Sadrži prirodna antibakterijska svojstva koja mu daju dug vek trajanja. Izvrsno za zaštitu od sunca ili hladnoće.
Mogu se javiti alergijeske reakcije i kontaktni dermatitis.
_________________ Sreća je kada ono što mislite, ono što govorite i ono što radite žive u harmoniji.
|
|
Nazad na vrh
|
|
|
nikomiciČlan Udruženja


Pridružio se: Mar 24, 2006 Poruke: 643 Lokacija: Beograd
nikomici
Član Udruženja
Pridružio se: Mar 24, 2006
Poruke: 643
Lokacija: Beograd
|
Poslato: Pon Jun 25, 2007 11:35 am Naslov: Re: Aromaterapija - upotreba eteričnih ulja
|
|
|
|
Nazad na vrh
|
|
|
BibbyČlan Udruženja


Pridružio se: Feb 13, 2006 Poruke: 608 Lokacija: Novi Sad
Bibby
Član Udruženja
Pridružio se: Feb 13, 2006
Poruke: 608
Lokacija: Novi Sad
|
|
Nazad na vrh
|
|
|
nikomiciČlan Udruženja


Pridružio se: Mar 24, 2006 Poruke: 643 Lokacija: Beograd
nikomici
Član Udruženja
Pridružio se: Mar 24, 2006
Poruke: 643
Lokacija: Beograd
|
Poslato: Pon Jun 25, 2007 2:52 pm Naslov: Re: Aromaterapija - upotreba eteričnih ulja
|
|
Bibby hajde se malo koncentriši, Loncina ti kaže da ulje jojobe možeš zagrevati do xxxx ali ćeš pri tome izgubiti ETERIČNA ULJA IZ NEVENA
Ne znam zašta će ti tvoj eksperiment služiti konkretno, pa te prema tome ne mogu ni savetovati ispravno. Jojobino ulje je odlično za podlogu, šta ćeš i u šta ćeš ga staviti samo će poboljšati preparat. Ne znam zašta koristiš nevenovu mast, volela bih da mi to kažeš. Mislim da se prava nevenova mast (ako želiš njen pun efekat) pravi tako što se salo a ne mast istopi pa se u to umeša samleveni tj. usitnjeni neven, prebaci ključ a to je već na da kažemo od prilike 100 stepeni (prevashodno radi dezinfekcije, s obzirom zašta sve nevenova mast služi), skloni sa vatre i malo promeša, odstoji i
procedi. Ako je jojobino ulje zamena za kitovu mast koja je abnormalno skupa te još i zakonom zabranjena, onda možeš biti sigurna da se njen hemijski sastav neće promeniti, a samim tim ni svojstvo, a s obzirom da je kupljena, lagerovana i pakovana ???? dezinfekcija putem jednog ključa joj neće naškoditi.
Volela bih da znam stvarno za šta ćeš koristiti eksperiment

|
|
Nazad na vrh
|
|
|
|
Forum
› Lekovito i začinsko bilje
|
Strana 8 od 11
Idi na stranu: Prethodna 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 Sledeća
|
|
Ne možeš pisati nove teme u ovom forumu Ne možeš odgovarati na teme u ovom forumu Ne možeš menjati svoje poruke u ovom forumu Ne možeš brisati svoje poruke u ovom forumu Ne možeš glasati u ovom forumu Ne možeš da prikačiš fajlove na ovaj Forum Možeš da skidaš fajlove sa ovog foruma
|

Poručite:
|