Ovo je isto dio aromaterapije, izvuceno iz arhive sa drugog foruma
Pravljenje domaće kreme
_lukrecija_bordzija_ - 5. mart 2005. u 01.07 (*.sympatico.ca)
na izdvojenoj temi je vise nas pozelelo da za negu lica i tela pronadje alternativu za komercijalnu kozmetiku. loncina nam je dosta u tome pomogao, kao i hemijska inzenjerka (nasa dobra vila koje, AVAJ! nema, pa nema!). ja sam, po loncininoj formuli, napravila svoju prvu kremu, jako sam zadovoljna i „javlja mi se” da ću nekako ovako i da nastavim...nedostaju mi, međutim, neki kljucni odgovori da bih do „proizvoda” dosla, ne slepo kopirajuci recepte, nego do njih doći misaonim procesom, prema sopstvenim potrebama.
posto nisam jedina, pokusacu ovde da rekapituliram ono sto mi se čini da sam ukapirala, i najlepse zamoliti hem.inzenjerku, loncinu i ostala strucna lica koja svracaju na ovaj forum, da daju „svojih pet centi”, kao i sve one koje ovako nešto zanima.
neka mi ne bude zamereno ako se bas ne budem strucno izrazavala i budem mesala izraze na engleskom i naše, nije to bas moje polje delovanja, ali sam zato jako radoznala i voljna da se u ovu oblast malo ozbiljnije udubim
dakle, ako sam dobro shvatila, da bi se napravila jedna krema, potrebno je da obavezno sadrzi:
- destilovanu ili cvetnu vodu
- emollient (noseca ulja, vosak)
- emulsifier
- thickener (ucvrscivac?)
neobavezno, ali korisno je ako sadrzi i:
- konzervans
- moisturizers
- vitamine
- specijalne dodatke (aktivne supstance, esencijalna ulja)
pravljenje svake kreme se sastoji iz najmanje dva dela: masnog i vodenog.
svaki deo se ponaosob pomesa, a kasnije se zagreva i miksa kao majonez: u masni se lagano dodaje vodeni deo dok se ne postigne zeljena konzistencija. neka treca faza bi bilo dodavanje etericnih ulja/parfema, koji dolaze na kraju, kad je masa skoro ohladjena.
ako za primer uzmemo loncininu formulu:
- 20 ml jojoba ulja
- 10 ml ulja od psenicnih klica
- 10 gr pcelinjeg voska
- 10 g kakao butera
- 100 ml ruzine vodice
- nekoliko kapi etericnih ulja
ja sam dodala još i: aloe vera, primrose oil, nešto na slovo L sto ćemo da zaboravimo :)), vitamine A i E...
imamo cvetnu vodu, imamo psenicno i jojobino ulje kao emolliente, pcelinji vosak kao thickener, a nešto od toga je verovatno i emulsifier (šta?), ako je moja početna postavka o osnovnim elementima ispravna.
kao „neobavezno ali korisno” imamo aloe vera, etericna ulja, vitamine, ono na slovo L...
mene za početak zanima šta bi eventualno moglo da se upotrebi kao konzervans a da nisu parabeni, i da je moguće „ugraditi” ga u kucnoj radinosti. hem. inzenjerka je bila spomenula potassium sorbat, kojem je jedina mana sto mu treba doterati pH na određen nivo, sto je u kucnoj radinosti malo teze izvesti. postoji li alternativa alternative?
druga stvar koja me zanima je: primrose oil (ulje nocurka, jagorcevine) vazi za lako kvarljivo ulje. da li ono u kapsulama ima istu vrednost kao ono koje se kupuje kao sirovina, da li može da ga supstituise u pravljenju kozmetickih preparata?
treca stvar: ulje jojobe je poznato po tome sto prakticno ne može da se uzegne. da li je ono i neka vrsta konzervansa, ili ta njegova divna osobina vazi samo sa njega samog? drugim rečima, da li će ono uspeti da sacuva kremu u kojoj je ulje lako kvarljivog nocurka?
za početak...toliko
ončina - 5. mart 2005. u 07.48 (*.terralink.de)
Osnovno...proracunajte malo koliko vam uopste treba kreme. Kada to znate napravite dovoljno kreme za 4-6 sedmica. Svaka će krema izdrzati toliko čak i ako se ne drzi u frizideru.
E sad da objasnim osnovne sastojke jedne kreme.
Masna ulja su nosac kreme. Mozete sebi to predstaviti kao temelje jedne kuce. Na tim temeljima se nadogradjuje sve ostalo.
Sad će me neko optuziti da radim za proizvodjace jojobe...ali jojoba je moje ulje broj jedan i obavlja visestruku funkciju u jednoj kremi.
Jojoba njeguje kozu ali je ne masti. Djeluje protivupalno, anibakterijalno i regenerise kozu. Jako brzo i duboko ulazi u kozu i odličan je nosilac etericnih ulja. Dobra je zastita protiv sunca.
Pošto se kod jojobe radi o tecnom vosku u jednoj kremi djeluje i kao emulgator. Emulgatori su materije koje omogućuju da se veze voda sa uljima.
Drugi emulgator koji koristim je pcelinji vosak i to mu je namjena u kremi. Vosak nije taj koji daje konzistenciju jednoj kremi, on sluzi kao emulgator. Posjeduje još jednu lijepu osobinu...djeluje protivupalno.
Dejstvo voska kao emulgatora se može pojacati Borax-om...ali ja nemam nikakva iskustva sa njim.
I kao trecii emulgator bi dosao u obzir Lanolin...ja ga ne koristim zato što je zivotinjskog porjekla i razbija mi harmoniju kreme.
Voda daje hidratantnost jednoj kremi. Može slobodno da se koristi destilovana voda, mogu da se koriste biljne vode (ruzina, neroli, hamamelis, lavanda) i mogu da se koriste cajevi. Kod cajeva je bitno da je voda kuvala bar 15-ak minuta i da su dobro procjedjeni.
Etericna ulja. Sa jedne strane daju miris i boju kremi, sa druge djeluju terapeutski. Steta bi bilo napraviti kremu a ne ubaciti neko etericno ulje u nju. Ruza i jasmin npr. njeguju kozu ali su takođe odlicna ulja koja jacaju zenske seksualne organe i samim tim ublazavaju PMS, istovremeno su oba ulja odlicna za osobe koje pate od depresije. Ili par kapi lavande ili kamilice koja su super za ostecenu kozu ili akne.
Još jedna stvar vezana za etericna ulja...služe istovremeno kao konzervansi.
Nocurak ne koristim...ali znam da kao i ruza jača zenske seksualne organe i istovremeno se koristi kao sredstvo za regeneraciju isusene i ispucale koze.
Vitamini...ako već postoji potreba za njima ja radje dodam malo ulja od psenicnih klica ili sipkovo ulje.
Eto...toje je nešto osnovno vezano za kreme...sad u kuhinju i početi sa eksperimentisanjem :)))
_lukrecija_pijucka_kafu_ - 7. mart 2005. u 09.51 (*.sympatico.ca)
ooo, kakvo prijatno iznenadjenje...interes raste! tako valja! već sam bila pomislila da se ne vredi truditi, jer se siti ispricasmo samo loncina i ja :))
ovako, kad svaka od nas umuti ponesto, onda će one vestije da pocnu da se usavrsavaju i izdvajaju, pa kad svaka dobaci ponesto svoje, ispasce ovo industrija zdrave kozmetike
elem, evo ga step by step recept koji je dao loncina, a koji je meni posluzio za pravljenje prve kreme:
„...Uzmi 20ml jojoba ulja i 10ml ulja od psenicnih klica.zagrij ta dva ulja na pari i dodaj 10 grama pcelinjeg voska (koji će se otopiti u zagrejanom ulju) i deset grama kakao butera.
U istoj vodi zagrij 100ml ruzine vodice (kupi je u prodavnici...kosta par eura...ne isplati se sama da pravis)
E kad se vosak istopio uzmes mikser i pocnes da mutis kao majonezu. Kap po kap vode u ulje, mikser na najsporije. E da sporet iskljuci tako da se masa postepeno hladi. Muti sve dok ne utrpas svu vodu u ulje..ili skoro svu. U jednom trenutku smjesa vise neće moći da prima vodu, ali to nije strasno. I kada je skoro ohladjena smjesa dodaj etericna ulja. Par kapi ruze, par kamilice, par lavande i možda neroli...da sve to lijepo mirisi.
Garantujem da poslije toga nećeš kupiti kremu u prodavnici.
Recept je za suvu kozu, za masnu je isto samo bez kakao butera i umjesto ruzine vode koristiti neroli vodu.
Rok trajanja ovakve kreme je 4-6 sedmica...”
ovo će meni ostati alfa i omega svake buduce kremice.
posto mi je ova ispala super, biće mi orijentir za svaku drugu, jer svrha pravljenja krema u kucnoj radinosti je upravo da se napravi ono sto nama odgovara u datom trenutku, a sto znači da se u ovoj osnovi stosta može promeniti, dodati i sl. nećemo istu kremu, naprimer, koristiti moja cerka i ja.
loncina je postavio i temu o etericnim uljima, to je potrebno obavezno procitati, i uopste, ovo je jedna opsezna (ali jako zanimljiva) oblast, nije loše nabaviti malo literature.
nasla sam još dosta nekih recepata, svi se oni svode otprilike na ovo sto je loncina postavio: malo nosecih ulja, malo voska, malo nečeg vodenog, malo etericnih ulja na kraju, i to je to. da bi se izabralo odgovarajuce ulje, potrebno je malo vise o njima znati, dakle, knjigu u ruke :))
kolega loncina, da l' nisam stvar malo uopstila i pojednostavila? :))
lončina - 8. mart 2005. u 19.12 (*.terralink.de)
Hehehe...bjezi vam voda :PpP
Oce to.
Drage moje...za prve mirisne stapice mi je trebalo skoro godinu dana napornog rada...mora da se grijesi i da se uci dok ne steknete osjecaj.
Bitno je ne odustati...ostalo će doći samo po sebi.
Koligice...ja rekoh manje je vise...ne pretjeruj sa stvarima koje trpas u kremu. Nikad se ne zna kako će stvari međusobno da reaguju. Zato sam i dao recept za osnovnu kremu. Prvo to da se nauci...a onda će se sve to lako nadogradjivati. I nikako prebrzo dodavati vodu u mast...razdvojice se sigurno. I nema rasta naknadno pojacavati sa voskom...ne pomaze :)))
Polako...daj kremu da naucimo pa će poslije doći i mlijeko i tonici i preparati za kosu i sve druge lijpe stvarcice :)))
Neko je pitao za kakao buter. Svrha mu je da obogati kremu i pojaca joj konzistenciju...ako ga nema za kupiti nije problem.
Etericna ulja se ne moraju cuvati u frizideru. Na tamnom i relativno hladnom mjestu je dovoljno.
Hydrolati ili biljne vode imaju rok trajanja oko godinu dana. Taman dok ne narastu nove ruze.
Normalno su bez konzervansa. Neke firme stavljaju malo alkohola unutra da je stabilizuju, ali je alkohol tabu za mene. Isusuje kozu i ne dolazi u obzir.
Samo polako lijepe moje...sve će da savladate.
Samo mi jedna stvar nije jasna...kako uspjevate sa onim malim miksercicom to da mutite...ja sam jednom davno probao i nije bas htio da vrti :)))
Sada to obavlja stari Braun od 200 Wati...hehehe
loncina (?) - 14. mart 2005. u 14.45 (registrovani član)
I da odmah odgovorim na još par pitanja. Malo ću pomjesati topike...ali ovaj se vise cita.
Kako se dobijaju etericna ulja i da li se isplati sam proizvoditi ulja.
Odmah da vam kažem da mi je to san. Negdje na nekoj planini zivjeti i destilovati ulja...mmmmmmmm
Odmah da kažem na nekoliko primjera i da rayocaram one koji bi sami htjeli sa tim da se bave. Ne isplati se.
Da bi se dobio kilogram ruzinog ulja potrbno je 5 tona latica...ili kilogram maticnjaka 7 tona biljke. Godisnja proizvodnja ulja od jedne vrste zumbula je ispod 20 kila. Malo je bolja situacija sa nekim drugim travlkama. Oko 150kg lavande daje litru ulja...itd...itd.
Na sve to dolazi još nabavka destilatora. Jedan mali Alambic kosta najmanje 400 eura. Pa vidite.
Što se cjedjenja biljaka tiče i koristenja tog soka...ne znam. Ko zna šta se sve krije u tom soku.
Međutim, ako neko ima dovoljno cvijeca i bilja u basti ondda imam jedan drugi prijedlog.
Praviti infundirana ulja. Jedno od najpoznatijih takvih ulja je sigurno kantarion. Sve sto vam je potrebno je poveca tegla koja se može dobro zatvoriti, neko neutralno ulje (normalno maslinovo ali kome se ne svidja miris moye i drugo) i biljna masa. Biljke sitno isjeckati i ubaciti u teglu, nasuti ulje do vrha i ostaviti na suncu 40 dana. Poslije procjediti i ulje gotovo. Tom metodom se ekstrahuju etericna ulja iz biljke.
lončina - 21. mart 2005. u 15.59 (*.terralink.de)
A Ylang dodajes po potrebi. Uzasno je sladak...uspes par kapi pa isprobas pa ako nije kako treba dodajes kap po kap.
Kako ja pravim parfeme :)))
Pa nije bas jednostavno odgovoriti. Ono...meni je jednostavno da napravim ali nije jednostavno da napisem.
Ono sto sam kod sebe primjetio je da ne mogu da pravim stvari po receptu, a isto tako ne mogu da zapisujem šta radim. Prije me žena tjerala...napravi mi onaj parfem sto si mi jednom napravio. Kako da ga napravim kad nemam pojma šta sam stavljao unutra. Pa kaže zašto ne zapisujes. I to sam probao...ali negdje na pola izgubim nit i više ne znam šta sam htio da napravim. Parfem pravim u transu, osnovu parfema pravim u transu. Male popravke na javi.
Samo nešto da vam kažem. Parfem preko koze i preko pluca izuzetno brzo dolazi u krvotok i raspoređuje se po cijelom tijelu. Moja osnovna ideja je da idem terapeutski sa etericnim uljima...da rjesavam neki problem. To mi je osnovni cilj, a nadogradnja tog cilja je parfem. Znaci svasta ja mogu da stavim u parfem, a onda da to sve pokrijem sa nekim lijepim mirisima. Zato se u mojim parfemima pojavljuje npr. crni biber, maticnjak, kamilica itd. Niko normalan nebi od tih sastojaka napravio parfem :))), ali ja uspjevam.
Druga bitna stvar je koja je svrha tog parfema. Da li osoba treba da zraci mistikom, erotikom, da li treba da odise energijom da li treba nekom da se svidi, da li nekog da zavede...da li ide u banku da dobije kredit...da li hoće da proda polovan automobil...da li sutra ima ispit na fakultetu ili želi da provede nezaboravno vece. Sve su to bitne stvari na koje ja obracam paznju.
I treće...parfem mora da zadovolji odredjenu formu.
Zbog toga se sastav parfema dijeli na baznu notu, notu srca i notu glave. Jedan parfem bi morao da sadrzi u sebi sve tri note. I dalje u parfemu mora da bude nešto sto će da sluzi kao fiksativ. A uloga fiksativa je da poveze mirise i ne dozvoli da se mirisi prebrzo ispare.
Kao baza služe teski mirisi koji dugo traju. Patchuoli npr. zna da mirise danima.
Mirisi srca su mirisi koji traju 3-5 sati. To su uglavnom svi cvjetni mirisi.
I mirisi glave traju do pola sata. Uglavnom su to citrusni mirisi.
Kao fiksator služe uglavnom ulja dobijena iz razlicitih smola. Benzoe, Elemi, Tamjan, ili Patchuoli, Mosus (ovde ne mislim na zivotinjski mosus, već na ulje koje se dobija destilacijom sjemena odredjene vrste hibiskusa).
Kod sintetickog parfema je jedino što se mjenja intenzitet mitisa. I kroz promjenu intenziteta, odnosno slabljenje, dolazi sve vise i vise do izrazaja vlastiti miris. Kod etericnih ulja je miris parfema uklopljen u miris tjela. Kako vrijeme prolazi tako se mjenja ne intenzitet...već način na koji neko mirise.
Ako uzmemo npr. djevojku koja ide da se sretne sa dragim u nekom lijepom restoranu na početku veceri će to biti neki lagani miris...miris bergamota i nerolija...jedan visoki miris pun sunca i ljepote dana. Kako vece odmice taj miris polako slabi...poslije druge case vina pocinje preovladavati miris ruze i zumbula...i jedan i drugi izuzetno eroticni ali još uvjek dosta lagani. Još par casa vina i malo igre i plesa i na scenu stupa jasmin...tajanstven i dubok...prosaran slatkim mirisom Ylang-Ylang-a. Šta će se dalje desiti prepustam vama na mastu moje dame. Šta se desava kad se jasmin i patchuoli pomjesaju morate same da isprobate :)))