:: Forums ›
detaljno
Džinovski cvet, bungabanga - Amorphophallus titanum
Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24  Sledeća  :| |:
-> Baštenske biljke

#91: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: hopplaLokacija: Dalmacija PošaljiPoslato: Uto Dec 04, 2007 11:16 pm
    ----
Ti Ahahaha tanum imam i ja - a ja mislila da se pise tintarum Ahahaha

pa covjece kad to naraste na 35 kg ima ja da selim . zaboravila sam napisati da je mojoj za sada tek 100g.

#92: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: bajker PošaljiPoslato: Čet Dec 06, 2007 4:19 pm
    ----
naziv je titanarum dinivski cvet kada sam ga kupio rekli su mi da moze da naraste preko jednog metra .Zajedno sa drskom metar i osamdeset centimetara u nasim uslovima bude tezak preko tri kilograma.Malo istorijeu evropu ga je doneo italijanski prirodnjak 1880godine.Biljku je otkrio na indonezaskom ostrvu sumatri zapazio ga je po njegovoj velicini koja moze da dostigne velicinu preko 3m i tezinu preko 30kg samo u tamosnjim uslovima

#93: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: Mary JoLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Čet Dec 06, 2007 10:13 pm
    ----
bajker citat:
naziv je titanarum dinivski cvet kada sam ga kupio rekli su mi da moze da naraste preko jednog metra .Zajedno sa drskom metar i osamdeset centimetara u nasim uslovima bude tezak preko tri kilograma.Malo istorijeu evropu ga je doneo italijanski prirodnjak 1880godine.Biljku je otkrio na indonezaskom ostrvu sumatri zapazio ga je po njegovoj velicini koja moze da dostigne velicinu preko 3m i tezinu preko 30kg samo u tamosnjim uslovima

To je sve tacno ali delimicno. Ako si to procitao u casopisu "Ziveti sa cvecem", jednostavno tekst je iskasapljen i daje sasvim pogresnu informaciju. Bajker, po svemu sudeci i ti si kupio Amorphophalus rivieri. A uslovi jesu presudni ali ipak bitnija je vrsta biljke.

Ovo je integralni tekst.

DŽINOVSKI CVET
Amorphophalus konjak (rivieri)


Italijanski botaničar Odoardo Bečari je 1878. godine, za vreme jedne svoje ekspedicije, otkrio u prašumama ostrva Sumatre (Indonezija) ogroman cvet veoma neprijatnog mirisa − Amorphophalus titanum. Lukovica tog neobičnog cveta je doneta u Kju garden (Engleska) 1889. godine. U literaturi se nalazi podatak da je ona u kultivisanom obliku do sada cvetala u svetu sa preko 100 cvetоvа. U prirodi takođe retko cveta. Poslednje cvetanje u Kju gardenu (2005) propratili su mediji i tada je lukovica bila teška 35 kg. A. Titanum je u vlasništvu mnoštva botaničkih bašti, npr. Bon-Nemačka, Lajden-Holandija, bašte u Kaliforniji, univerzitetske botaničke bašte u Viskonsinu, okrug Medison (SAD), gde je cvetao 2005. godine. Cvetanje ovog cveta u botaničkoj bašti 1937. godine u Njujorku izazvalo je senzaciju u čitavoj Americi.

Amorphophalus titanum autohtono raste isključivo na Sumatri i tamo ga Indonežani zovu bunga-banghai. U prevodu bunga – cvet, banghai – trulež.

***

Familija Amorphophalus broji nekoliko vrsta. A. Titanum (cvet naraste do 3 m), A. Alba, A. Konjak (Rivieri), A. Yunaensis i dr.

Amorphophalus rivieri je redak, ali ipak dostupan odgajivačima i kolekcionarima. Njegova lukovica naraste do 3 kg, a cvet je veoma tople ljubičasto-bordo boje sa svilenkasto-somotskim sjajem i dostiže visinu od 2 m. Mnogi kolekcionari ovu vrstu zovu pogrešnim imenom A. Titanum ili Titanarum što on svakako nije. A. rivieri je poreklom iz istočne i jugoistočne Kine, severnih područja Indije i dela Vijetnama za razliku od Amorphophalus titanuma koji isključivo raste u džunglama Sumatre.

U literaturi A. rivieri može da se nađe pod različitim imenima − Tigar ljiljan, Vudu lukovica, Arum umbrella ili Cvet lepih žena.

U područjima severnih suptropa ova biljka može da se gaji napolje. U zoni 7, kojoj pripada naše podneblje, potrebno je da se zimi zaštiti tako što se, posle prve jesenje slane kada list uvene, lukovica vadi iz zemlje, uvija u papir i čuva na suvom, mračnom i prohladnom mestu (na oko +10oC). Sadi se ponovo napolju krajem aprila ili, ako je hladno proleće, početkom maja. Stablo/list se pojavljuje u junu, tek kada se zemlja zagreje.

Gajenje A. rivijeri-ja traži određene uslove, pre svega plodno zemljište, polusenovito mesto i često zalivanje, ali tek posto se pojavi stablo/list.

Nadzemno stablo je u stvari jedan jedini list sa drškom tamnozeleno-mrke boje sa braon pegama. Što je lukovica starija to je stablo deblje i list, koji je perasto složen nalik na kišobran, raskošniji.

Da bi A. Rivieri procvetao potrebno je da lukovica dostigne određenu težinu, što znači da ima u sebi dovoljno hranljivih materija potrebnih za stvaranje cveta, što opet zavisi od uslova pod kojima se gaji. Neki kolekcionari tvrde da je lukovica spremna za cvetanje posle treće godine. Takođe rasprostranjeno je mišljenje da u februaru lukovica mora da se stavi u posudu bez zemlje, da se zaliva i da će tada da „izbaci“ cvet.

Otprilike krajem februara, ukoliko je lukovica dostigla potrebnu veličinu, iz udubljene sredine pojavljuje se veliki vrh budućeg cveta. Tada se lukovica sadi u rastresitu, humusnu zemlju tako, da površina zemlje samo ovlaš prekrije lukovicu. Zaliva se veoma oprezno tek toliko da je zemlja vlažna. Sledeće zalivanje sledi posle zasušavanja zemlje. Ovoj lukovici je bilo potrebno 7 godina da bi izbacila cvet. Sama cvetna drška i pupuljak se razvijaju skoro 2 meseca – od kraja februara do aprila. Cvet se otvara nedelju dana i traje od 7 do 10 dana. Tokom cvetanja lukovica se iscrpljuje i smanjuje. Moguće je da izgubi skoro 2/3 svoje težine.

Cvet predstavlja cvast na dugačkom klipu. U donjem delu razvijaju se sitni žućkasti ženski cvetovi, a u gornjem – muški, dok je vrh klipa sterilan. Oko mesnatog klipa se oblikuje veliki ovojni list, koji je spolja u donjem delu posut mrkim pegama.




Marija-Joanna Stojadinović

#94: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: JelencicaLokacija: Ferrara, Italy PošaljiPoslato: Pet Dec 07, 2007 12:24 am
    ----
Mary Jo

#95: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: jellenaLokacija: apatin PošaljiPoslato: Sre Maj 07, 2008 6:04 pm
    ----
Evo kako izgleda moj cvet.Ovo je prva godina kako ga imam.Zena od koje sam dobila kaze da je cvetao prosle godine pa se nadam da ce i meni.

#96: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: FatkaLokacija: Gracanica/Bosna PošaljiPoslato: Čet Jun 26, 2008 6:22 pm
    ----
Treba mi vasa pomoc.Dobicu sjeme od Amorphophallus bulbifer .Da li neko ima iskustva sa sijanjem i da li neko nesto zna o ovoj biljki?
Molim vas da mi odgovorite.

#97: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: cvetkomakLokacija: Skopje PošaljiPoslato: Pet Jun 27, 2008 9:20 am
    ----
jellena citat:
Evo kako izgleda moj cvet.Ovo je prva godina kako ga imam.Zena od koje sam dobila kaze da je cvetao prosle godine pa se nadam da ce i meni.

ovo je list. napravice stabliku i gore ce oformiti listove kao kisobran. mislim da nije cvet. za cvet treba vremena.

#98: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: cvetkomakLokacija: Skopje PošaljiPoslato: Pet Jun 27, 2008 9:44 am
    ----
Fatka citat:
Treba mi vasa pomoc.Dobicu sjeme od Amorphophallus bulbifer .Da li neko ima iskustva sa sijanjem i da li neko nesto zna o ovoj biljki?
Molim vas da mi odgovorite.

Draga Fatka, evo ovo stavljam za sve da procitaju, a tebi cu prevesti makar nesto da znas kako da postupas. ako ne gresim rekla si da ne stojis dobro sa engleskim? a za trud pruzam rucicu za 1 semenku makar, posto je strasno lep cvet ovog Amorphophallusa Ziveli

Ne smrdi tako loso kao drugi iz ove familije.
Cveta kad je stariji I ne cveta svake godine.
Neprijatni miris postoji samo nekoliko sati po otvaranje cveta.
Trazi senku ili zasticenu poziciju.
Odlazi na ‘spavanje’ 9-tog meseca, kada ne treba previse vode, dozvoli da se zemlja isusi.
Presadjivanje krajem 2 meseca, posle treba da bude uvek vlazne zemlje I da se ne dozvoli da se isusi.

Ne pise puno o sadnji semena. Ali kaze da se poseje i cuva u kucu i to pre zadnjeg mraza.

Neka iskustva kazu da treba 2-3 meseca da nikne.
Strucnjaci kazu da lako nice. Za 2-3 nedelje. Posaditi u uobicajenoj zemlji za sadjenje da bude malo kiselija.




Amorphophallus bulbifer is one of the prettiest of the Voodoo Lilies and the inflorescence doesn't smell that bad compared to others of the genus.
Amorphophallus only blooms when mature and even so it doesn't bloom every year. The unpleasant smell that the flower omits is only present for a few hours after the flower opens.
If the flower is pollinated (normally by flies if the plant is outside) it will take 1 year for the plant to mature its seeds. The seed stalk is very pretty with the seeds changing colors from green to red. During this time the tuber will not produce a leaf.

The Voodoo Lily likes shade and sheltered locations. Outside in the shade is best.
The plant normally starts to go dormant around September. I prefer to keep the plant in the pot and bring the pot inside when it gets too cold. A little bit of water once a month is beneficial to the tuber, but remember to keep the soil mostly dry. Around the end of February it is time to dig up the tuber, separate the offsets if any and repot the older tuber to a bigger pot if necessary.
Amorphophallus bulbifer gets its name due to the bulbis that form on top of the leaves. The bulbils are like "little bulbs" and when the plant goes dormant they fall to the ground and start new plants the next spring.

Instructions
These are quite easy to grow. Amorphophallus will go dormant in the winter. Plant the tubers in pots at least 4" wider than the tuber. The depth for planting the tubers will depend on its size. Small tubers should be buried around 2"-3" deep. Large tubers around 6"-10". Use a good quality potting mix. Make sure that the top of the plant is facing up.
When dormant, don't give it too much water, let the soil Dry out.
Keep it Dry for a couple of weeks and then water it again. Don't fertilize. Repeat this process until the tuber wakes up in the spring. At that time you can start watering regularly and fertilizing the plant.

In the spring, if the tuber is mature enough, you will see the flowers, otherwise a leaf will sprout.
Very often they form clumps with the flower appearing between the leaves.
They should start going dormant again in the fall.
The tuber can be dug up by late winter if necessary.

Check out:
Amorphophallus paeoniifolius

FAMILY : Araceae
ORIGIN : Himalayas, India, Burma
SIZE : 4'
LIGHT REQUIREMENTS : shade
WATER REQUIREMENTS : keep Dry during dormancy,
keep moist during growing period
MIN. TEMP. : low 30's
FLOWER : in the spring on mature plants

Propagation Methods:
By dividing rhizomes, tubers, corms or bulbs (including offsets)
From seed; sow indoors before last frost

Seed Collecting:
Remove fleshy coating on seeds before storing

#99: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: cvetkomakLokacija: Skopje PošaljiPoslato: Pet Jul 11, 2008 9:38 am
    ----
vec dugo vremena kako mi je nikao list. sada se iz zemlje pojavljuje nov izbojak (ono roze iz kojeg je nikao i list) jel to normalno i znaci li to da se mozda lukovica podelila, posto nisam video na netu da iz jedne saksije izlaze vise ovih listova/stabljika. Mary Jo, molim te za pomoc i misljenje, ako ovo procitas?

#100: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: hopplaLokacija: Dalmacija PošaljiPoslato: Pet Jul 11, 2008 10:41 am
    ----
meni uporno niče samo taj jedan list i to jako sporo. Čekam da vidm sta ce biti dalje.

#101: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: Mary JoLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pet Jul 11, 2008 12:09 pm
    ----
cvetkomak citat:
vec dugo vremena kako mi je nikao list. sada se iz zemlje pojavljuje nov izbojak (ono roze iz kojeg je nikao i list) jel to normalno i znaci li to da se mozda lukovica podelila, posto nisam video na netu da iz jedne saksije izlaze vise ovih listova/stabljika. Mary Jo, molim te za pomoc i misljenje, ako ovo procitas?

Ma evo, procitala sam :R Napisi, molim te koju vrstu amorphophalusa imas. Ako je A. konjak rivieri (koji ja imam), iz lukovice vec u martu krece pegavi siljak koji se veoma sporo razvija u stablo-list. I to je to. Ukoliko je lukovica dovoljno velika i zrela, "izbaci" slican siljak pocetkom proleca koji izraste u cvet. Posle precvetavanja krece stablo-list. ne znam kod tebe sta se desava? Moguice je da izbaci jos jedan list, a ako nije konjak rivieri mozda ce da ti i procveta. Malo mi jee cudna ta ruzicasta boja koju spominjes Shocked Ako mozes stavi sliku Bye Bye

I jos da dodam... Jesenas sam povadila lukovice i sklonila na spavanje do prolecne sadnje ali... izgleda da nisam bas sve izvadila. pre oko mesec dana, znaci pocetkom juna bila sam zaprepascena kada sam videla da izmedju sezonskog bastenskog cveca su nikla 4 stabla amorphophalusa. A to znaci da Curtsey lukovica moze da prezimi i u zemlji. Malo sam ceprkala da vidim na kojoj je dubini otisla. Nekih 25 cm. Eksperiment, opet slucajno!!! je uspeo Curtsey

#102: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: jellenaLokacija: apatin PošaljiPoslato: Pet Jul 11, 2008 1:15 pm
    ----
Bas sam se ponadala da cu ove godine videti cvet ali nista od toga.Nikao je samo list sa stablom.Cekam sledecu godinu. Bye

#103: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: hopplaLokacija: Dalmacija PošaljiPoslato: Pet Jul 11, 2008 2:03 pm
    ----
Da li ste lukovicu skroz pokrili? Vidim na jednoj slici da je prekrivena zemnljom.

#104: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: cvetkomakLokacija: Skopje PošaljiPoslato: Pet Jul 11, 2008 2:18 pm
    ----
Mary Jo citat:
Ma evo, procitala sam :R Napisi, molim te koju vrstu amorphophalusa imas. Ako je A. konjak rivieri (koji ja imam), iz lukovice vec u martu krece pegavi siljak koji se veoma sporo razvija u stablo-list. I to je to. Ukoliko je lukovica dovoljno velika i zrela, "izbaci" slican siljak pocetkom proleca koji izraste u cvet. Posle precvetavanja krece stablo-list. ne znam kod tebe sta se desava? Moguice je da izbaci jos jedan list, a ako nije konjak rivieri mozda ce da ti i procveta. Malo mi jee cudna ta ruzicasta boja koju spominjes Shocked Ako mozes stavi sliku Bye Bye

I jos da dodam... Jesenas sam povadila lukovice i sklonila na spavanje do prolecne sadnje ali... izgleda da nisam bas sve izvadila. pre oko mesec dana, znaci pocetkom juna bila sam zaprepascena kada sam videla da izmedju sezonskog bastenskog cveca su nikla 4 stabla amorphophalusa. A to znaci da Curtsey lukovica moze da prezimi i u zemlji. Malo sam ceprkala da vidim na kojoj je dubini otisla. Nekih 25 cm. Eksperiment, opet slucajno!!! je uspeo Curtsey

Ja sam dobio lukovicu od Bajkera. Mislim da ste sa njim analizirali koju vrstu ima. Nadam se da se secas.
Inace i kod mene je izasao taj list i dugo je tako stajao, kao sto sam vec napisao. Ma skoro sam siguran da ce biti list. Nisam cekao 7 godina, a bas mi se nesto ceka Nono . Ako je cvet pravicu zurku za sve iz SB Smile .
Ono sto sam spomenuo da je ruzicasto, livi mi na onog sto ima lukovica pre nego sto se posadi u prolece i iz koje mislim da krece list.

Sesir Skakucu (i recima: kapu skidam i radujem se) za uspeli ekspreiment. Samo zima i nije bila tako jaka. U svakom slucaju, super!!! Iskreno se radujem. Super! Pokusacu da ja sutra slikam ovo i stavim na sajt.

#105: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: hopplaLokacija: Dalmacija PošaljiPoslato: Čet Jul 31, 2008 3:32 pm
    ----
I ja se zahvaljujem Bajkeru na interesantnoj biljci, jako dobro napreduje-taj vrh koji strši je još narastao i sada se počeo djeliti i granati-baš čekam da vidim kako će se formirati.
Ovo je baš zanimljivo jer je nepoznato.



-> Baštenske biljke

Sva vremena su GMT + 1 sat

Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24  Sledeća  :| |:
Strana 7 od 24