:: Forums ›
detaljno
Afričke ljubičice = African violet-Saintpaulia - 2006
Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24  Sledeća  :| |:
-> Afričke ljubičice

#121: Re: problem africke ljubicice Autor: okianerLokacija: Bijela. Boka Kotorska PošaljiPoslato: Pon Feb 27, 2006 2:42 pm
    ----
Exclamation E tek sad imam problem.
Odem ja u kupatilo da izvrsim istrazivanje nad mojim ljubimcima kad tamo,izvadim ja list,koji sam u neznanju cio posadila u zemlju kad na dnu peteljke duge 7 8cm, desetak malih listica ,roze boje,oko 2cm dugi,e tek mi je onda pozlilo ,potpuno izbezumljena,uradila sam jedino sto sam mogla,pazljivo je vratila nazad u dubinu,sigurno sam pogrijesila.Sta dalje?

#122: Re: problem africke ljubicice Autor: Turin_TurambarLokacija: Novi Beograd PošaljiPoslato: Pon Feb 27, 2006 3:48 pm
    ----
okianer citat:
:!: E tek sad imam problem.
Odem ja u kupatilo da izvrsim istrazivanje nad mojim ljubimcima kad tamo,izvadim ja list,koji sam u neznanju cio posadila u zemlju kad na dnu peteljke duge 7 8cm, desetak malih listica ,roze boje,oko 2cm dugi,e tek mi je onda pozlilo ,potpuno izbezumljena,uradila sam jedino sto sam mogla,pazljivo je vratila nazad u dubinu,sigurno sam pogrijesila.Sta dalje?

Sve je ok, nema potrebe da se sekiras. Smile Bitno je da ne list ne truli. Tacno i ako malci ne bi uspeli (a sve su sanse da uspeju, bez obzira na ovu malu pometnju), biljka (list) bi poterala nove ako su joj uslovi zadovoljavajuci.

Bitno je da:

- Koristis rastresitu zemlju i da je ne sabijas jako nakon sadnje
- Ne sadis duboko u zemlju, vec svega 1-2cm ispod. List sadis pod uglom, tako da se jednim delom naslanja na rub saksije. Sto dublje posadis peteljku, to ce vise trebati malcima da izadju, pogotovu ako je zemlja tvrda - eto ti jos jednog razloga zasto toliko dugo cekas.

#123: Re: problem africke ljubicice Autor: okianerLokacija: Bijela. Boka Kotorska PošaljiPoslato: Pon Feb 27, 2006 10:19 pm
    ----
Izgleda da sam sve dobro radila kad su isto preziveli na toj dubini,ali kako kazu stari dobri Englezi:"Radoznalost je ubila macku."
Evo zasto. Podstaknuta istom radoznaloscu povadila sam i ostale listove 4 sa listicima,2 sa izraslinama poput bica iz nekog SF filma,i 1 skoro mrtav.
E onda uzmem male zdjelice pa ih posadim tako da mali listici vire iznad zemlje,za par sati poceli su ona 4 da dobijaju boju i da se ispravljaju,pa sto im dobri Bog da.
O cvjecu ne znam mnogo,uglavnom se oslanjam na intuiciju kad su ovakvi problemi u pitanju.Do sad sam odgovore trazila po knjigama ,na netu,i casopisima,tek sam otkrila forum i mislim da je ovo prava stvar.
Vidim vi ostali forumasi mnogo ste ozbiljniji uzgajivaci,bicu i ja kad porastem i iselim se iz ovih 30 kvadrata.

#124: Re: Uzgajanje Africkih ljubicica Autor: igorpetLokacija: Kraljevo PošaljiPoslato: Pon Feb 27, 2006 11:42 pm
    ----
Evo posle duzeg vremena da se i mi oglasimo.
Razne obaveze ne ostavljaju mnogo slobodnog vremena za Forum ali se trudimo koliko mozemo da budemo u toku desavanja.

Saljemo par slicica koje pokazuju kako ljubicice polako ali sigurno zauzimaju sve veci deo naseg prostora.
Od 23 listica uvezenih iz Amerike dosli smo do broja od 37 saksijica sa nesto vecim brojem korena od toga. Amerikanke napreduju dosta dobro a od 14 vrsta zadnja se primila Taffeta Petticoats koja dugo vremena nije kretala, i taman kad smo pomislili da nesto nije u redu videli smo lepe novosti. Kako je Taffeta kod vas Turine i Nina? Koliko se secam i kod tebe je Turine medju zadnjim krenula. Moguce je da se tesko prima!
Danas smo Amerikanke prvi put rasadjivali i imamo 14 novih saksijica sa dosta lepim podmladkom. Neke su imale i vise od 2 korena za rasadjivanje a TOMORROW'S PINK ICE cak 4. Neke jos uvek nismo rasadjivali jer su im listovi jos dosta mali.

Ostale ljubicice su dosta dobro i u fazi su kad im izbijaju stabljike sa cvetovima. Neke su vec procvetale a ostale ce uskoro. Planirali smo da nam sve procvetaju do 8. marta ali izgleda da nece sve procvetati do tada, jer sam izgleda zakasnio da produzim period vestackog osvetljenja. Do pre 15-ak dana neonke su radile po 8 sati dnevno a sada 13 sati. Trebao sam to uraditi ranije ali sam se plasio da ne procvetaju ranije nego sto treba i izgleda pogresio; to se zove iskustvo. Kupili smo i tajmer koji sam regulise vreme paljenja i gasenja neonki jer se to resenje pokazalo mnogo boljim od rucnog koje nije bas najpreciznije jer smo cesto kasno ukljucivali neonke ili ostavljali kasnije tako da smo im remetili ritam.

Polica nam je dosta funkcionalna ali su nam sve pregrade prepune saksija a ostale stavljamo gde ima mesta. Trenutni kapacitetu su skoro prepunjeni jer imamo vise do 200 saksija i saksijica. Ocekujemo da ce nove i interesantne vrste uskoro poceti sa cvetanjem pa cemo postavljati i nove slike. Nadamo se da ce se imati sta i videti.

Kakvo je stanje kod vas Nina i Turine, a i kod ostalih naravno da ne nabrajam redom?

Toliko za sada.
Pozdrav!

#125: Re: Uzgajanje Africkih ljubicica Autor: dita71Lokacija: Beograd PošaljiPoslato: Uto Feb 28, 2006 12:35 am
    ----
A da ja nešto pitam Turine,može li se ti listići pustiti da rastu do te veličine da bi se mogli presaditi kada se presađuje i matica(nešto slično kao Spatifilum)da li bi se dobila nova biljka sa korenom Question

#126: Re: Uzgajanje Africkih ljubicica Autor: Turin_TurambarLokacija: Novi Beograd PošaljiPoslato: Sre Mar 01, 2006 2:30 am
    ----
Da podjem redom. Wink

Slado, nemoj biti preskromna! Svi znamo koliko vredis. Smile

Igore, drago mi je da vam ljubice tako dobro uspevaju! Posebno su me iznenadili (prijatno, naravno) ti odrasli primerci! Stvarno svi izgledaju ujednaceno i lepo. Smile
Vi ste sad povecali trajanje svetla, a ja ga smanjujem - primetio sam da vecina ljubica pokazuje simtome suvise svetla. Neonke su jos uvek nove, pa su i jake... I ja se navikavam na sve ovo, jer ova polica "radi" tek oko mesec dana.

Taffeta i kod mene strajkuje... sad je nesto krenulo. Primetio sam da se velicina lista u poslednjih mesec-dva udvostrucila, pa pretpostavljam da je biljka isla prvo na rast, pa onda na reprodukciju.

Veoma sam zadovoljan za sada... presadio sam nekih 50 malaca - imam i vise posla nego sto mogu da postignem. Uvek presadjujem one "najgore", koji imaju velike biljcice. Za sada ni jedan list nisam bacio, vec ih posle presadjivanja vracam nazad. U tome opet prednjaci Baker pink star - ne samo da je ponovo postala majka, nego joj deca rastu kao iz vode. Wink Jos malo pa ce biti zrela za ponovno presadjivanje!! Do sada su svi nakon presadjivanja dali nove potomke. Never ending story. Laughing Nego, sad cekam cvetanje!!

Dita,
Na sta mislis kada kazes "matica"? Ako mislis na list - sve se gleda u odnosu na malce - da li su porasli i koje su velicine. Do tada se list ne dira.
Presadjivanje (tj. odvajanje) se vrsi kada potomci postanu dovoljno veliki da se mogu bez problema drzati u ruci. Naravno da mozes cekati. Smile Ja uvek cekam malo vise, jer tada dobijam biljcicu sa totalno formiranim korenom i malom krunicom. Ovo obezbedjuje lakse primanje, a nova biljka vrlo brzo nastavlja sa rastom.

#127: Re: Uzgajanje Africkih ljubicica Autor: dita71Lokacija: Beograd PošaljiPoslato: Sre Mar 01, 2006 5:46 pm
    ----
E upravo to me je interesovalo Turine Wink (kada sam rekao matica mislio sam na celokupnu stariju biljku koja cveta) HVALA

#128: Re: Uzgajanje Africkih ljubicica Autor: Turin_TurambarLokacija: Novi Beograd PošaljiPoslato: Sre Mar 01, 2006 6:21 pm
    ----
dita71 citat:
E upravo to me je interesovalo Turine Wink (kada sam rekao matica mislio sam na celokupnu stariju biljku koja cveta) HVALA

Samo trenutak. Wink
Mlade (nove) biljcice ne bi trebalo da rastu na maticnoj biljci! Pogledaj slike gore - ako se oni pojave njih treba uklanjati. Dobijanje novih biljaka vrsi se oziljavanjem otkinutog lista. Smile
Samo se chimere (vrsta ljubicica) moraju razmnozavati preko maticne biljke ili cveta, sve ostale ne.

#129: Re: problem africke ljubicice Autor: Turin_TurambarLokacija: Novi Beograd PošaljiPoslato: Sre Mar 01, 2006 6:37 pm
    ----
Cisto jedan savet za ubudce. Smile Skroz mlade listove - znaci te koji su skoro providni i belicasti, nemoj otkrivati. Oni jos nisu spremni da se suoce sa svetloscu i ona ih moze ubiti. Pusti ih da se sami izbore i probiju zemlju. Mozes im olaksati tako sto ces malo skinuti zemlje, ali tek onda kada vidis da bi oni sami da izadju (formira se brdasce).

#130: Re: problem africke ljubicice Autor: okianerLokacija: Bijela. Boka Kotorska PošaljiPoslato: Sre Mar 01, 2006 6:44 pm
    ----
hvala.
Sram me bilo Embarassed ,nista vise necu da radim bez pitanja,po ko zna koji put ponavljam sebi da bas i nisam najpametnija. Rolling Eyes
Kada se odstranjuje veliki list iz kog izlaze malci?

#131: Re: Uzgajanje Africkih ljubicica Autor: dita71Lokacija: Beograd PošaljiPoslato: Sre Mar 01, 2006 8:03 pm
    ----
OK Turine ja i inače ožiljavam ljubice tako što otkinem list(izrežem) to sam i uradio sa ovom novom kupljenom Wink i to sa 40%perlita,40%novobalta(žuti vlaknasti treset)10%crnog treseta i 10% ilovače.
Ali nisam znao za suckere,mislio sam da bi od toga moglo i biti nešto ali sada ću ih kidati i čuvati svoju maticu.

#132: Re: Uzgajanje Africkih ljubicica Autor: Turin_TurambarLokacija: Novi Beograd PošaljiPoslato: Čet Mar 02, 2006 4:36 am
    ----
dita71 citat:
Ali nisam znao za suckere,mislio sam da bi od toga moglo i biti nešto ali sada ću ih kidati i čuvati svoju maticu.

Ma ne isplati se, jer slabi maticu (manje cveta) i remeti sklad celokupne biljke. Wink

Ne bi bilo lose da u taj substrat dodas malo krecnjaka, jer je novobalt izuzetno kiseo treset (mislim da je pH oko 3-4). Ja sam se za neke ljubice zeznuo sto to nisam stavio. Treset galicina je oko 5.0-5.5 pH, ali ljubice vole 6.0-6.5.
Ispod te vrednosti tesko uzimaju azot. Cini mi se da kod mene pojedini hibridi ljubica pokazuju znake nedostatka azota... a to jedino moze biti zbog niskog pH.
Ja sam sve racunao da je nasa voda zesce alkalna, ali izgleda ipak nedovoljno kada dodajes djubrivo i kada dodje do hemijskih reakcija. Rolling Eyes

#133: Re: Uzgajanje Africkih ljubicica Autor: dita71Lokacija: Beograd PošaljiPoslato: Čet Mar 02, 2006 6:58 pm
    ----
Da li misliš da bi dodavanje Substrala tečnog đubriva(5.8%azota na 500ml)rešilo taj problem.

#134: Re: Uzgajanje Africkih ljubicica Autor: Turin_TurambarLokacija: Novi Beograd PošaljiPoslato: Čet Mar 02, 2006 8:54 pm
    ----
dita71 citat:
Da li misliš da bi dodavanje Substrala tečnog đubriva(5.8%azota na 500ml)rešilo taj problem.

Nije problem u kolicini - ja dodajem 20-20-20 NPK djubrivo, pa kod nekih ljubica to izgleda "ne stize". Kod niskog pH, azot prosto ne moze da se razgradi da bi bio upotrebljiv od strane korena. U toj situaciji, dodavanje jos djubriva samo pogorsava stvar, posto biljka ni ono prethodno nije iskoristila.

Mene ne zezaju sve ljubice (daleko bilo, ptu ptu ptu Wink ), nego njih par... verovatno su osetljivije. Fora je sto je tvoj treset jos kiseliji nego moj, pa da ne bi kasnije uleteo u probleme...
Ali ako si vec sve zasadio i sredio, ostavi tako pa gledaj kako ce se ponasati. Mozda ce sve biti ok. U slucaju da primetis "oreole" na listovima (svetlo-zeleni rub oko lista ili istaknuta crvena boja u sredini lista), to ti je dobar pokazatelj da pH ne stima.
Srecno! Smile

#135: Re: Uzgajanje Africkih ljubicica Autor: dita71Lokacija: Beograd PošaljiPoslato: Čet Mar 02, 2006 9:48 pm
    ----
Da držaću i ja sam sebi palčeve pa možda upali Wink
Ali ću svakako za ubuduće probati dodavati krečnjak ili smanjiti % novobalta(Tačno je da mu je PH 3 do 4 ko stvoreno za diskuse Cool )



-> Afričke ljubičice

Sva vremena su GMT + 1 sat

Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24  Sledeća  :| |:
Strana 9 od 24