#1: Bolesna naranča Autor: Ercimir, Lokacija: HrvatskaPoslato: Pet Jul 15, 2016 8:16 pm ---- vo, imam jedno pitanje ukoliko mi netko stručniji može pomoći.
Naime u vrtu kod apartmana je pred godinu-godinu i pol majka posadila stablo naranče. Nažalost, kroz ljeto je stablo dobilo nekakvu bolest, lišće je opalo, a ploda nije bilo. Proljetos je majka iznova pognojila stablo s urea gnojivom i stablo je počelo super cvjetati, puno lišća i zdravo do prije nekih mjesec dana kad se bolest ponovno vratila. Napala je naglo i sad je gotovo čitava krošnja obuhvaćena, lišće se suši i samo je pitanje vremena kad će opasti.
Zna li tko o čemu je ovdje riječ i postoji li kakva protumjera (makar za iduću sezonu ako ne već za ovu)?
Hvala na vremenu
#2: Re: Bolesna naranča Autor: puljka5, Lokacija: ZADARPoslato: Pet Jul 15, 2016 11:08 pm ---- Lisni miner agruma.Trebalo bi zaliti i poprskati sa Confidor-om,ali duga mu je karenca.A i slabo pomaže,otporna beštija.Nisam probao ali mislim da bi dobro poslužile i žute ljepljive ploče.
#3: Re: Bolesna naranča Autor: Ercimir, Lokacija: HrvatskaPoslato: Sub Jul 16, 2016 11:25 am ----
puljka5 citat:
Lisni miner agruma.Trebalo bi zaliti i poprskati sa Confidor-om,ali duga mu je karenca.A i slabo pomaže,otporna beštija.Nisam probao ali mislim da bi dobro poslužile i žute ljepljive ploče.
E, hvala ti na dijagnozi.
Sad sam malo proučio cijelu tematiku i gledam što da učinim. Confidor, osim što treba biti iznimno pažljiv u njegovoj primjeni, ne znam gdje ga nabaviti. Gledam baš po internetu i nigdje ne nalazim ni cijenu ni mjesto prodaje. Možda bi bilo najbolje da odem u neki poljoprivredni dućan pa pitam. Prodaje li se on uopće nestručnim osobama?
Inače, njega pretpostavljam samo treba poprskati po lišću i pritom paziti da ne dođe u dodir s nečim drugim (odjećom, kožom, ostalim biljkama u vrtu)? Također, da li je kasno sad s obzirom da su lisni mineri već toliko napredovali? Confidor se primjenjuje odmah kad su ovi počeli napadati i prešlo 2-3 centimetra.
Što se tiče žutih ljepljivih ploča izgledaju mi kao jednostavnija i manje štetna varijanta. Trebalo bi probati pa vidjeti hoće li djelovati. Ipak, kako sam ovdje u Dalmaciji gdje temperature nekad dolaze između 35 i 40 stupnjeva, ne znam da li je to ikakav problem s obzirom da je rečeno da moraju (kad se skladište doduše) biti na temperaturi do 35 stupnjeva.