:: Forums ›
detaljno
Vodič za radove
-> Bonsai hortikultura

#1: Vodič za radove Autor: MarijaHajdicLokacija: Kaštel Novi, Hrvatska PošaljiPoslato: Pet Mar 24, 2006 1:30 pm
    ----
Ako želite imati uspjeha u bavljenju bonsaima, najvažnije je pridržavati se bioloških rokova u kojima se obavljaju pojedine radnje.
Stabla u prirodi pa tako i bonsai stabalca proživljavaju ritam izmjene godišnjih doba i prolaze kroz STADIJ MIROVANJA, koji započinje na jesen, na kontinentu nešto ranije nego u Dalmaciji. Lako ga je prepoznati jer sa listopadnih stabalaca tada počinje opadati lišće. U ovom stadiju se zaustavlja rast svih biljka. Traje sve do proljeća, kada kreću pupoljci na listopadnim stabalcima i novi izbojci na vazdazelenim biljkama i započinje SEZONA RASTA. U Dalmaciji zbog toplije klime započinje ranije (godine 2005. je počela krajem travnja), nego u unutrašnjosti.
Osnovno što svaki uzgajivač treba znati je da se neke radnje obavljaju u sezoni rasta a druge u sezoni mirovanja i toga se treba pridržavati. Tako se isključivo u sezoni mirovanja obavljaju sljedeće radnje: vađenje iz prirode, margotiranje četinara i šipka, presađivanje, omotavanje listopadnih stabalaca žicom, prave jinovi i shariji te generalno orezuju grane. Dok se orezivanje novih izbojaka, prihranjivanje, zaštita od nametnika, generalno orezivanje borova, margotiranje listopadnih stabalaca, kalemljelje grančica i pupova i defolijacija (na slici iznad), obavljaju u sezoni rasta.

#2: Re: Vodič za radove Autor: olegLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pet Mar 24, 2006 9:24 pm
    ----
dakle samo da se nadovezem na marijino izlaganje. ova tabela treba da bude kao tablica mnozenja , napamet naucena od strane svih pocetnika i uzgrednih ljubitelja bonsai drveca.
naravno ovo su najbolji termini, sto ne znaci da poslovi ne mogu iznimno da se obave i u drugim periodima ali generalno treba izbegavati sem u domenu experimenta ili neke urgencije.

sa druge strane zar evolucija nije odabir kroz nepostivanje termina pa ko prezivi ???

ma samo filozofiram

#3: Re: Vodič za radove Autor: MarijaHajdicLokacija: Kaštel Novi, Hrvatska PošaljiPoslato: Pet Mar 24, 2006 9:38 pm
    ----
oleg citat:
dakle samo da se nadovezem na marijino izlaganje. ova tabela treba da bude kao tablica mnozenja , napamet naucena od strane svih pocetnika i uzgrednih ljubitelja bonsai drveca.

Ne treba je baš učiti napamet jer je logična Wink

#4: Re: Vodič za radove Autor: Mister NoLokacija: Kanada PošaljiPoslato: Pet Mar 24, 2006 11:53 pm
    ----
Bravo Marija.Svaka Chast. :+ :+ :+ :+ :+

#5: Re: Vodič za radove Autor: MarijaHajdicLokacija: Kaštel Novi, Hrvatska PošaljiPoslato: Pon Mar 27, 2006 8:45 am
    ----
Ako će se netko baviti bonsaima slijepo slijedeći pravila koja mu je "netko" dao, a da ne razmišlja zašto je nešto tako, onda bolje da ništa ne radi... jer od njega nikad neće biti dobrog bonsaiste Wink

PRIMJER:
Stabla se vade u fazi mirovanja - zašto? Zato jer lakše podnose šok prenašanja iz prirode upravo zato jer miruju i nisu u punoj vegetaciji! Zašto to? Zato što pri vađenju stabalca se uvijek ošteti korijenje, nekada se izvadi i sa vrlo malo korijenja i da je stabalce u tom trenutku u vegetaciji, s ono malo korijenja što mu je ostalo ne bi mogao održavati olistalu krošnju.... i prenošenje iz prirode ne bi uspjelo.

#6: Re: Vodič za radove Autor: olegLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pon Mar 27, 2006 10:19 pm
    ----
uh al me nagrdiste k'o da sam najgori. a ja iz najbolje namere, kao da pomognem pocetnicima , kao osnov za pocetak ucenja, a vi ko osice ovakav si onakav si. Crying or Very sad Confused Very Happy

u pravu ste naravno, jedino sto morate shvatiti da mnogima stvari koje su nama logicne deluju dosta komplikovano, kao sto je geneticaru logicna teorema o sagregaciji gena.



-> Bonsai hortikultura

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1