#1: Wisteria bonsai Autor: Nikola988, Lokacija: NisPoslato: Sub Sep 09, 2006 9:35 pm ---- Vido sam na netu bonsai wisteriju. Prelepa je. Moze li neko da mi pomogne da i sam napravim nesto tako. Imam je u dvoristu, ali me zanima kakva je kao vrsta za bonsai. Koji su joj uslovi potrebni i tako to. Takodje i koji stil joj najvise pogoduje i velicina, kao i da li je neko imao iskustva sa njom?
#2: Re: Wisteria bonsai Autor: DARKO-B, Lokacija: Žabjak, Bjelovar - HrvatskaPoslato: Sub Sep 09, 2006 10:35 pm ---- Najlakše češ ju dobiti položiš li u proljeće jednu savijenu granu do zemlje, dio zatrpaš, i vrh ponovo van izvan zemlje - koji poravnaš uz neki kolac kako bi išla uvis. Možeš ostaviti godinu a i dvije da se bolje ukorijeni, zatim biljku odvojiš od matične, i posadiš ju u običnu teglu i postepeno obrađuješ u bonsai tehnikama. Imam jedan primjerak, ukoliko hočeš vidjeti imaš ju na mojoj stranici u galeriji. Cvjeta mi dvaput godišnje, šteta što cvjetovi ne traju duže.
#3: Re: Wisteria bonsai Autor: Nikola988, Lokacija: NisPoslato: Ned Sep 10, 2006 10:52 pm ---- Da li si i ti tvoju dobio na isti nacin. Vidim da je stara 10 godina a da joj je debljina debla svega 2 cm. Ova koju ja nameravam da izvadim je toliko debela, ali je znatno manje razgranata. Kada je presadjujes i u kakvoj zemlji je drzis. Inace ostali primerci su ti veoma zanimljivi. Vidi se da su oblikovani sa puno ljubavi.
#4: Re: Wisteria bonsai Autor: DARKO-B, Lokacija: Žabjak, Bjelovar - HrvatskaPoslato: Pon Sep 11, 2006 5:37 pm ---- Dobivena je upravo na gore opisani način - znači položnicom ili povaljenicom (tako se to zove).
Presađujem ju svako drugo proljeće, pred samo kretanje vegetacije, u običajenu mješavinu zemlje za bonsaie (dodam pjeska u zemlju - kako bi bila propusna za vodu), ali ne pretjerivati. To radim od oka - praksa.
Obrezujem također svako proljeće prije kretanja vegetacije, ali nešto malo kasnije nego ostale bonsaie, jer ako se obreže ranije manja je cvatnja, jer se još nevide cvjetni pupovi, a tek kasnije dok pupovi nabubre, tek se onda razaznaju cvjetni pupovi od lisnih pupova.
Kasnije se također u toku vegetacije naprave eventualne korekcije na krošnji - odreže se što je nepotrebno ili što strši.
#5: Re: Wisteria bonsai Autor: Nikola988, Lokacija: NisPoslato: Sre Sep 13, 2006 12:04 am ---- Ja sam nasao na internetu da ako zelimo da visterija obilnije cveta treba da je presadjujemo posle cvetanja. Neznam sta drugi misle o tome?