#1: Podmlađivanje Autor: mija_57, Lokacija: Niš - carski gradPoslato: Pet Apr 04, 2008 1:01 am ---- U susednoj ulici su skinuli grane drvetu na slici, verovatno da bi ga posekli, ali je za godinu-dve podmladilo grane. Možda je to normalna pojava, ali je meni bilo čudno.
#2: Re: Podmlađivanje Autor: zarkodj, Lokacija: BačPoslato: Pet Apr 04, 2008 6:48 am ---- Da nije Tisa ?Ali ogromno je . Tisa bi imala sto godina.
#3: Re: Podmlađivanje Autor: drveni, Lokacija: Novi SadPoslato: Pet Apr 04, 2008 9:07 am ---- Nije ovo tisa. Liči mi na srebrnu smrču (Picea pungens). To je normalna pojava, drvetu očigledno nisu bile dovoljne te grane koje su mu ostavljene pa je isteralo nove. Već sam viđao ovako podmlađena stabla.
I pungensice rastu veoma sporo, to stablo ima minimum 35-40 godina. Prava bi šteta bila da se to drvo poseče mada mislim da im to nije bila namera. Verovatno su hteli da uklone grane koje su išle na el. vodove.
#4: Re: Podmlađivanje Autor: šaptačica_drveću, Lokacija: Petrinja, HrPoslato: Ned Apr 06, 2008 10:02 am ---- ja ne vdim fotku
#5: Re: Podmlađivanje Autor: TA300, Lokacija: Lozovik,SrbijaPoslato: Pon Apr 07, 2008 10:50 pm ---- I ja bih rekao da je pungens. Da vi znate sta se radi ovde kod mene Isto ovako, samo sto je zivot prisutan jedino na vrhu, i to mnogo manje nego na slici. Stradaju i smrce i jele.
#6: Re: Podmlađivanje Autor: savoy, Poslato: Uto Apr 08, 2008 7:45 am ---- I ja bih rekao da je pungensica. Jednom sam vidio šišanu pungensicu u obliku češera. Nisa vjerovao što vidim. Novim izdancima u potpunosti je popunila sve rupe koje su nastale šišanjem. Izgledala je prilično (meni) nestvarno, dok nisam vidio još veći primjerak i to na jadranu !!!
Glavni problem koja sam uočio je gljivično oboljenje na nekim od rezova koji su loše napravljeni.
Znači pungensica ne samo da se pomlađuje nego se može i formirati uželjeni oblik (ovo zadnje nemojte shvatiti 100 % doslovno).