Toggle Left Column
Za sve ljubitelje biljaka MiniChat
goranO5: Grow
19-Mar-2024 21:29:51
Hanza: FLORABIS ® je crnogorični regulator rasta sa fungicidnim i antivirusnim delovanjem. Florabis su preparati koji kombinuju najnovija naučna dostignuća u oblasti stimulatora rasta crnogoričnih biljaka. Za razliku od prethodnih generacija. Florabis uključuje tri aktivna sastojka odjednom. Za obezbeđivanje šire zaštite biljaka od bolesti: hlorofil, poliprenoli, triterpenske kiseline. Hlorofil je zeleni biljni pigment koji je odgovoran za fotosintezu. Pokazano je da čak i mikro doze hlorofila mogu značajno produžiti vek sezone i povećati fotosintetsku aktivnost, što utiče na izgled biljaka. izgledaju zelenije i mlađe. Poliprenoli su antivirusna sredstva koja se već uveliko koriste u veterini. Takođe su aktivni protiv biljnih virusa, koji često dovode do degeneracije sorti. Antivirusna zaštita posebno je važna za biljke koje se vegetativno razmnožavaju: krompir, jagode, tulipani itd. Triterpenske kiseline su tradicionalne komponente stimulatora rasta crnogorice, koje zapravo podstiču rast biljaka. Takođe imaju fungicidno delovanje. U našoj pripremi, triterpenske kiseline su predstavljene u obliku metalnog kompleksa sa jonima bakra (Cu2 +), koji pruža snažniji fungicidni efekat, jer su bakarne soli (bakar sulfat, bakar-oksihlorid itd.) Nadaleko poznati fungicidi. Stoga Florabis ima kompleksan efekat, naime: podstiče rast i razvoj biljaka, povećava njihovu otpornost na stres i štiti od bolesti. Karakteristike: Sve funkcije Namena Biološki fungicid / Biofungicid / Sredstvo za zaštitu tla / Stimulator rasta / Fungicid Zemlja porekla Rusija Neto zapremina 30 ml. Potrošnja 10 kapi po litru Rok trajanja je 3 godine. Sastav hlorofil, poliprenol, triterpenske kiseline Način primene namakanje / prskanje / zalievanje
08-Mar-2024 17:00:04
Ivan62: Edukativni sadržaj o biljkama i uređenju dvorišta: https://www.facebo ok.com/groups/ured jenje.dvorista.i.v rta
09-Feb-2024 18:54:41
Ivan62: Edukativni sadržaj o biljkama i uređenju dvorišta:
09-Feb-2024 18:54:13
cecilija: Ako je moguće da se nešto preduzme, bila bih zahvalna
18-Nov-2023 18:09:19
cecilija: Ne nalazim nigde da pročitam o ovom problemu, mogu
18-Nov-2023 18:06:38
cecilija: Pozdrav, ima li neko ideju zašto puca kora narandži još na stablu?
18-Nov-2023 18:03:32
Vojvoda: Posetite grupu na fB Razmnozavanje egzoticnih biljaka . Dobar deo clanova sa ovog foruma je tamo . ne morate da budete clanovi ali samo zavirite i sve ce vam se razjasniti .
04-Nov-2023 13:49:32
Biologika: brado, odlicna je knjiga lekovito bil u narodnoj medicini od dragoslava zivotica
04-Nov-2023 06:30:22
Brada97: Pozdrav, ima li ko preporuku za literaturu o lekovitim biljkama "bivanju šamanom" haha i tako slično? spisak biljaka, opis, način uzgajanja, vreme cvetanja, namena itd. da je lepo odrađeno, lepo sistematizovano? Hvala.
23-Oct-2023 19:02:02
Shout History
Samo za registrovanje članove
Novi nalog/Prijava
Za sve ljubitelje biljaka Korisnički info
Za sve ljubitelje biljaka Facebook

Novosti › Zimske pripreme

Novosti Led je ovih dana okovao naše krajeve. Zima nam je stigla "u sred zime". Malo je poslova koje možemo raditi u svojem vrtu, pa čak i u staklenoj bašti.
Ipak, ne treba lenjo sedeti i očekivati proleće. Mnoge tehničke pripreme za sezonu presađivanja možemo izvršiti upravo u toku zime.
Na prvom mestu tu je priprema zemljišnih smeša.
Da bi smo svakoj biljci maksimalno udovoljili potrebno je dobro se upoznati sa njenim potrebama.



Treset


Pesak

Led je ovih dana okovao naše krajeve. Zima nam je stigla "u sred zime". Malo je poslova koje možemo raditi u svojem vrtu, pa čak i u staklenoj bašti.
Ipak, ne treba lenjo sedeti i očekivati proleće. Mnoge tehničke pripreme za sezonu presađivanja možemo izvršiti upravo u toku zime.
Na prvom mestu tu je priprema zemljišnih smeša.
Da bi smo svakoj biljci maksimalno udovoljili potrebno je dobro se upoznati sa njenim potrebama.
Zatim ćemo nabaviti potreban materijal. Za sve zemljišne mešavine osnovne komponente su zajedničke:


Treset:kupuje se. To je materijal dobijen eksploatacijom tresetišta. Tresetišta su formacije koje čine sfagnumovske mahovine uz manji broj pratećih biljaka. Na tresetištima je površinski sloj mahovina živ, a one leže na unutrašnjim mrtvim slojevima. Mrtvi slojevi u unutrašnjosti su raspadnuti u različitom stupnju.
Treset koji kupite može biti vlaknast (u njemu se prepoznaju ostaci biljaka), ili u samleven. Kiselost treseta je od 4,5 do 6,5 pH.

Pesak: koristi se frakcija 2-5mm. Bolji je pesak iz reke čije su ivice zaobljene nego pesak iz kamenoloma - njegove ivice su oštre. Pesak možete kupiti ili ga sami prosejati. Treba koristiti pesak koji je hemijski inertan - to je kvarcni pesak.

Kompost: nastaje raspadanjem biljnih ostataka. Može se kupiti u cvećarama kao "zemlja za cveće" ili ga možete sami praviti, ako imate dvorište.

Glina: verovatno ćete je sami lako naći u prirodi. Najbolje je uzimati je posle zimskih mrazeva, na usecima puteva kroz glinovito zemljište. Tada površinski sloj od zamrzavanja i odmrzavanja ispuca i polako se osipa ka podnožju kosine. Skuplja se fino granulisana zemlja (2-5mm optimalno), a zatim se dobro osuši. Tek potpuno suva glina se upotrebljava u smešama.

Mineralne materije: obično se dodaju mineralna đubriva, NPK i slična, a može i koštano brašno (ono u sebi nema azota a ima kalijuma i fosfora). Ovi materijali se kupuju u poljoprivrednim apotekama.



Postavio Bonsai Master u Petak, 11 Februar 2005 (03:38:26) CET (2865 puta pročitano)

Toggle Content Slični linkovi
Toggle Content Article Rating
Average Score: 5
Glasova: 2


Please take a second and vote for this article:

Excellent
Very Good
Good
Regular
Bad