
Sadržaj

MiniChat
Hanza: Novi preparati u mojoj prodavnici 06-Mar-2026 19:30:57 hoppla: 2 manja stana preko puta Ade Ciganlije u zradi, prodaja preko advokata iz Bgda 03-Mar-2026 10:22:26 Vojvoda: Sutra cu da postavim sliku , ne zamerite . Nesto sam greskom kliknuo. Pozz.svima 23-Feb-2026 20:33:07 Vojvoda: Hteo sam da promenim sliku i obrisao . Jao meni jadnome . 23-Feb-2026 20:24:53 Vojvoda: Ispod tvoga naloga , pise rec odjava . 23-Feb-2026 19:54:46 Marcus: javio se  15-Feb-2026 19:58:42 Vojvoda: Molim da mi se javi administrator koji je odgovoran za prodavnicu. Zaboravio sam . 04-Feb-2026 11:35:56 Vojvoda: Nakon nekoliko godina , evo mene opet .Idemo svi zajedno da poboljsamo nas sajt . 04-Feb-2026 11:30:19 kreketalo: Fazon je da kupujes preko sajta, a ako imas kontakt onda mozete van sajta da trgujete 01-Feb-2026 08:59:31
Shout History
Samo za registrovanje članove
Novi nalog/Prijava

Korisnički info
 Dobrodošli Anonimni
Članovi:
 Najnoviji: Meva84
 Novih danas: 2
 Novih juče: 0
 Ukupno: 92550
Ljudi Online:
 Članovi: 2
 Posetioci: 134
 Bots: 4
 Uprava: 0
Članovi online:
01: Petnički_cvet 02: Saska12

Facebook
|
Forums › BONSAI › Bonsai hortikultura › Korijenje???
Korijenje???
O hortikulturnim tehnikama: vađenje iz prirode, presađivanje, zalivanje, održavanje, smeštaj, izbor zemlje, prihranjivanje i djubriva, štetočine, zaštita i dr.
|
|
| Autor |
Poruka |
DonQuijoteČlan


Pridružio se: Jan 08, 2007 Poruke: 41 Lokacija: Zagreb
DonQuijote
Član
Pridružio se: Jan 08, 2007
Poruke: 41
Lokacija: Zagreb
|
Poslato: Čet Jan 18, 2007 11:57 am Naslov: Korijenje???
|
|
Prilikom vađenja Yamadori stabalca, hoćeš-nećeš dolazi do oštećivanja korijena.
Što učiniti kada se prekine glavna velika žila, ali ipak ostane dovoljno sporednih da drvo preživi.
Hm...nejasan sam. Kako tretirati veliku ranu na korjenu? Premazati je voskom ili ostavit na miru da sama zacijeli?
Kakva su iskustva?
|
|
|
Nazad na vrh
|
|
|
| Google Ads |
|
ZlatkoZaslužni član


Pridružio se: Apr 28, 2005 Poruke: 230 Lokacija: Virovitica
Zlatko
Zaslužni član
Pridružio se: Apr 28, 2005
Poruke: 230
Lokacija: Virovitica
|
Poslato: Čet Jan 18, 2007 12:47 pm Naslov: Re: Korijenje???
|
|
Prilikom vađenja biljke iz prirode treba nastojati da se sačuva što više korjenja, a osobito treba paziti na sitno korjenje koje zapravo i održava biljku na životu.
Kada to prilike dozvoljavaju i kada je vađenje biljke uspješno s mnogo sitnog korjenja u blizini stabla, ja postupam na slijedeći način ( koji možda nije ni dobar ni najbolji, ali se pokazao vrlo praktičnim ).
Dakle, kada ima dosta bočnog korjenja i sitnih žilica onda u pravilu vrlo, vrlo visoko odrežem centralni kornjen. Toliko visoko koliko to dozvoljavaju ostale žile, pazeći pri tome da ih ne oštetim. Rez mora biti što čišći, bez zakidanja kore i zgnječenih dijelova. Kako je čisti rez teško izvesti pilom i sličnim alatom, u pravilu ga je potrebno doraditi skalpelom ili drugim pogodnim alatom ( na pr, stolarsim dlijetom - vrlo oštrim ).
Iskusto mi je pokazalo da se iz tako obrađenog glavnog korjena već za godinu dana pojave brojne sitne žilice koje počinju hraniti stablo. Kada žilice malo ojačaju ( za približno još jednu godinu ) mogu se vrlo visoko odrezati i sve bočne žile, pazeći pi tome da rez bude jednako čist i okrenut prema dolje.
Iz tih rezova će se također pojaviti brojne žilice i u to vrijeme je biljka spremna za sadnju u plitku privremenu posudu ili ako si jako nestrpliv ( kao i velika večina nas drugih ) moguće je biljku posaditi i u bonsai posudu.
|
|
|
Nazad na vrh
|
|
|
DonQuijoteČlan


Pridružio se: Jan 08, 2007 Poruke: 41 Lokacija: Zagreb
DonQuijote
Član
Pridružio se: Jan 08, 2007
Poruke: 41
Lokacija: Zagreb
|
Poslato: Čet Jan 18, 2007 2:41 pm Naslov: Re: Korijenje???
|
|
Znači ničim ne tretiraš ranu?
|
|
|
Nazad na vrh
|
|
|
ZlatkoZaslužni član


Pridružio se: Apr 28, 2005 Poruke: 230 Lokacija: Virovitica
Zlatko
Zaslužni član
Pridružio se: Apr 28, 2005
Poruke: 230
Lokacija: Virovitica
|
Poslato: Čet Jan 18, 2007 11:15 pm Naslov: Re: Korijenje???
|
|
Ne. Rana na korjenu mora ostati čista kako bi s rubova korjena mogle krenuti nove žilice.
Inaće, pitanje je da li i rane na granama treba bilo čime tretirati. Mišljenja su različita, a ja postupam zavisno od prigode. Tamo gdje je prikladno ranu premažem smolom posve neutralne sive boje, a sve manje rane ostavljam otvorene. Jasno, i različite vrste drveta različito zarastaju pa i o tome ovisi hoću li ranu premazati ili ne.
|
|
|
Nazad na vrh
|
|
|
DonQuijoteČlan


Pridružio se: Jan 08, 2007 Poruke: 41 Lokacija: Zagreb
DonQuijote
Član
Pridružio se: Jan 08, 2007
Poruke: 41
Lokacija: Zagreb
|
Poslato: Pet Jan 19, 2007 10:24 am Naslov: Re: Korijenje???
|
|
Veče rane na granama ja premazujem nekim njemačkim sredstvom koje je prozirno, onako kao med, a miriše na borovu smolu. Prije upotrebe ga treba malo zagrijati da omekša i da se lakše razmazuje. Po mirisu pretpostavljam da je na bazi borove smole, tj prilično prirodno i zdravo sredstvo za premazivanje.
Osnovna prednost mu je što ostaje elastično i ne mijenja boju tako da ne nagrđuje stablo.
Ne mogu se sada sjetiti kako se zove, ali ukoliko nekoga zanima, napisati ću ovdje točno ime kad ga vidim.
|
|
|
Nazad na vrh
|
|
|
ZlatkoZaslužni član


Pridružio se: Apr 28, 2005 Poruke: 230 Lokacija: Virovitica
Zlatko
Zaslužni član
Pridružio se: Apr 28, 2005
Poruke: 230
Lokacija: Virovitica
|
Poslato: Pet Jan 19, 2007 11:04 am Naslov: Re: Korijenje???
|
|
Ja koristim ARBOSAN smolu za premazivanje i zadovoljan sam njezinom kvalitetom, a osobito time što je gotovo nezamjetljiva. Naime, umjereno je sive boje kao i kora večine drveća i često puta niti sam ne zamjetim mjesta na kojima sam ranije odrezao granu. Razrjeđuje se vodom.
No, točan naziv sredstva koje ti koristiš nikako ne može smetati, dapače.
|
|
|
Nazad na vrh
|
|
|
DonQuijoteČlan


Pridružio se: Jan 08, 2007 Poruke: 41 Lokacija: Zagreb
DonQuijote
Član
Pridružio se: Jan 08, 2007
Poruke: 41
Lokacija: Zagreb
|
Poslato: Pet Jan 19, 2007 5:50 pm Naslov: Re: Korijenje???
|
|
Evo našao sam.
Trimona
Baumwachs kaltstreichbar
250 grama košta 8,50 Eura
Mislim da je idealan, pogotovo za crnogoricu jer je na bazi borove smole pa i prirodno zatvara rane i prirodno izgleda.
|
|
|
Nazad na vrh
|
|
|
|
|
Ne možeš pisati nove teme u ovom forumu Ne možeš odgovarati na teme u ovom forumu Ne možeš menjati svoje poruke u ovom forumu Ne možeš brisati svoje poruke u ovom forumu Ne možeš glasati u ovom forumu Ne možeš da prikačiš fajlove na ovaj Forum Možeš da skidaš fajlove sa ovog foruma
|

Poručite:
|