
Sadržaj

MiniChat
perulenac: Dobar dan najbolji ljoodi :0 19-Jun-2026 22:44:27 orhideja14: Dobar dan, da li neko ima zvezdasti jasmin sadnicu. 04-Jun-2026 11:50:00 perulenac: Dobro veche dobri ljoodi :-D 26-May-2026 23:11:49 Alafata: imam dve kombuhe , cena po 600 din 14-May-2026 12:48:43 Biljag: Hvala Kosorić Irini, stigla porudžbina! 12-May-2026 12:19:43 djokica54: gde ste ljudi moji?  30-Apr-2026 04:03:53 ena-barasevic: Zdravo, Javljam se ispred prod kuće Tuna+Icon u vezi sa nabavkom semena belog kukuruza Osmak u klipu, kao i brašna od istog. Potrebni su nam za snimanja koje uskoro planiramo, i zato bih želela da se raspitam gde bismo to mogli da nabavimo. Unapred hvala na pomoći i informacijama! 08-Apr-2026 12:21:40 hoppla: Cikas sjeme na veliko, moze i zamjena za sasnice inko biloba, čokoladna albizia i cassia..za 5 dana sam u NS.. 22-Mar-2026 23:49:36
Shout History
Samo za registrovanje članove
Novi nalog/Prijava

Korisnički info

Facebook
|
Forums › DRVEĆE I ŽBUNJE › Četinari › Preporuke za sadnju četinara
Preporuke za sadnju četinara
Teme vezane za četinare i zimzelene biljke...
|
|
| Autor |
Poruka |
p.e.dj.aNovi član


Pridružio se: Okt 11, 2015 Poruke: 2 Lokacija: Užice
p.e.dj.a
Novi član
Pridružio se: Okt 11, 2015
Poruke: 2
Lokacija: Užice
|
Poslato: Ned Okt 11, 2015 11:11 pm Naslov: Preporuke za sadnju četinara
|
|
Hteo bih da u planini posadim nešto zimzeleno da uleššam prsotor koji nema nikakvog rastinja.
Mesto je na Zlatiboru, jugozapadni obronci Viogora, na nadmorskoj visini 1080 metara. Tlo je stenoviti greben, u letnjem periodu sušan. Vetra ima stalno. Zemlje ima malo i vrlo je tanak sloj.
Pošto nema vode i mesto je udaljeno od puteva, ne mogu da obezbedim redovno zalivanje i održavanje pa me prvenstveno interesuju neke biljke koje su izdržljive i nije im potrebna velika pažnja.
Prvenstvno bih hteo da zasadim neke borove, kleku ili slične biljke. Ne mislim da zasadim mnogo biljaka već samo toliko da se uklopi u krajolik i oplemeni prostor oko drvene kolibe.
Prošle godine u jesen sam pokusao presadim tri borića i dva su se primila, ali su oni veoma mali i posadio sam ih na jedino mesto gde je bilo dosta zemlje. Plac je takav da mi više odgovara da biljke posadim na delu koji je stenovit. Takodje bih želeo da posadim veće sadnice.
Ne znam mnogo o sadnji, pa mi trebaju podrobniji saveti.
Unapred hvala.
|
|
|
Nazad na vrh
|
|
|
| Google Ads |
|
drveniČlan Udruženja


Pridružio se: Maj 24, 2007 Poruke: 4817 Lokacija: Novi Sad
drveni
Član Udruženja
Pridružio se: Maj 24, 2007
Poruke: 4817
Lokacija: Novi Sad
|
|
|
Nazad na vrh
|
|
|
MonkConsigliere


Pridružio se: Mar 03, 2007 Poruke: 8580 Lokacija: Subotica
Monk
Consigliere
Pridružio se: Mar 03, 2007
Poruke: 8580
Lokacija: Subotica
|
Poslato: Pon Okt 12, 2015 11:34 am Naslov: Re: Preporuke za sadnju četinara
|
|
e drveni ,BASH ti hvala! Koliko god chitala .... u ovom postu si rekao praaave stvari ,sazeto ,jasno
pravi post!
_________________ Necu da mi život ispada iz ruku, želim hodati, a ne da me vuku
|
|
|
Nazad na vrh
|
|
|
p.e.dj.aNovi član


Pridružio se: Okt 11, 2015 Poruke: 2 Lokacija: Užice
p.e.dj.a
Novi član
Pridružio se: Okt 11, 2015
Poruke: 2
Lokacija: Užice
|
Poslato: Pon Okt 12, 2015 2:00 pm Naslov: Re: Preporuke za sadnju četinara
|
|
Tako sam nesto i zamišljao samo nisam znao za trik sa tresetom. Mislio sam da kupim koji dzak zemlje u poljoprivrednoj apoteci. Gde se kupuje treset?
Posto je tlo maltene kao ploca verovatno cu morati da dubim rupe u steni.
Da li bi imalo efekta, ako bi na dno rupe stavio neku plasticnu foliju koja bi zadrzavala vodu a dovoljno tanku da koren moze da je probije kad ojaca ili glinu, ako bih je negde nasao?
|
|
|
Nazad na vrh
|
|
|
drveniČlan Udruženja


Pridružio se: Maj 24, 2007 Poruke: 4817 Lokacija: Novi Sad
drveni
Član Udruženja
Pridružio se: Maj 24, 2007
Poruke: 4817
Lokacija: Novi Sad
|
Poslato: Pon Okt 12, 2015 3:38 pm Naslov: Re: Preporuke za sadnju četinara
|
|
| Monk citat: |
e drveni ,BASH ti hvala! Koliko god chitala .... u ovom postu si rekao praaave stvari ,sazeto ,jasno
pravi post! |
| p.e.dj.a citat: |
| Tako sam nesto i zamišljao samo nisam znao za trik sa tresetom. Mislio sam da kupim koji dzak zemlje u poljoprivrednoj apoteci. Gde se kupuje treset? Posto je tlo maltene kao ploca verovatno cu morati da dubim rupe u steni. Da li bi imalo efekta, ako bi na dno rupe stavio neku plasticnu foliju koja bi zadrzavala vodu a dovoljno tanku da koren moze da je probije kad ojaca ili glinu, ako bih je negde nasao? |
Ihhh...  Pa nije valjda baš ravna ploča???
Ako je teren takav da treba da bušiš rupe u steni da bi zasadio biljke onda nema ništa od ozelenjavanja. Mora biti bar malo zemlje između tih stenčuga gde se može uglaviti sadnica. Bitno je da se primi a posle će koren sam naći put kroz kamenje.
Ne mora biti čist treset već neki kupovni supstrat na bazi treseta (Substral, Klasman, Florabella...). Isto ih ima u poljoapotekama. To ako koristiš, biljku ne moraš prve godine ni đubriti, tu ima sve.
Ja koristim ovu Terra Magma: i35.tinypic.com/ou2nfn.jpg
Zemlja je fantastična. Inače, toliko ih reklamiram da bi mi mogli dati koji džak za džabe. 
_________________ Ent Thuja
|
|
|
Nazad na vrh
|
|
|
zap666Zaslužni član


Pridružio se: Jun 16, 2012 Poruke: 200 Lokacija: UE
zap666
Zaslužni član
Pridružio se: Jun 16, 2012
Poruke: 200
Lokacija: UE
|
Poslato: Čet Okt 15, 2015 11:43 am Naslov: Re: Preporuke za sadnju četinara
|
|
zemljace ocrni Viogor samo tako  sve su to pašnjaci brale. znači zemlje ima ali plitko. Odmah ispod kamen obicno serpentinit. Zato od drveća i ima samo borova.
Nego junače ćuskiju i kramp u ruke i napravi rupe kao što ti ljudi savetovase i biće sve u redu. na žalost bor ne može da poraste za 1 godinu, ali za 15-20 može i to dobro
Još kao klinac sam pošumljavo (mladi izviđači) te krajeve od mokre gore prema semegnjevu tako da sigurno može
|
|
|
Nazad na vrh
|
|
|
|
|
Ne možeš pisati nove teme u ovom forumu Ne možeš odgovarati na teme u ovom forumu Ne možeš menjati svoje poruke u ovom forumu Ne možeš brisati svoje poruke u ovom forumu Ne možeš glasati u ovom forumu Ne možeš da prikačiš fajlove na ovaj Forum Možeš da skidaš fajlove sa ovog foruma
|

Poručite:
|